| andreik09 a întrebat:

Sunt din Republica Moldova. O saptamana in urma am depus actele pentru a putea invata la colegiul de informatica. Eu am invatat toti anii de gimnaziu limba franceza iar acum, la colegiu as vrea sa infat engleza. Cand am depus actele la colegiu mi-au spus ca pentru a ma transfera de la limba franceza la limba engleza trebuie sa dau un test.
Imi puteti spune cam ce intrebari pot fi la asa fel de test? Daca este asa posibilitate, puteti sa imi trimiteti si exemple de teste.
Mersi.

1 răspuns:
| zoltan119 a răspuns:

Testele și examenele de limbă diferă de la o facultate la alta dar în general acestea pot avea o parte de reading: îți testează întelegerea textelor și te pune se completezi aliniatele cu promoziții lipsă, să pui parțile de vorbire la forma corectă, etc; mai poate fi o probă de vriting în care trebuie să scrii un scurt text, aceasta poate fii o scrisoare, un eseu, un articol, etc; și mai poate fi o probă orală în care trebuie să conversezi cu evaluatorul pe o temă dată sau extrasă la întâmplare. Baftă!