| TwiGO a întrebat:

As vrea sa-mi explicati ce se intampla cand pui sare in cola.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Pai ceea ce s-ar intampla in orice suc acidulat:
Avem:

H2O + CO2 + NaCl (sarea pe care o adaugi) -> HCl + NaHCO3

Deci rezulta acid clorhidric si carbonat de sodiu. Acidul clorhidric ar fi toxic pentru organism, desi este folosit in procesul de digestie.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu unde a invatat gratargratar chimie, dar reactia decurge in sens invers.

Nu se intampla nimic special daca pui sare-n Cola. Cola are sare din fabricatie (inainte avea si mai multa).

http://healthyeating.sfgate.com/much-salt-one-can-soda-4965.html