| potatodespotatonr12345 a întrebat:

Ce sunt Legendele Urbane sunt povestiri inventate sau reale sau si si?

Răspuns Câştigător
| DianaM21 a răspuns:

In orice legenda exista o urma de adevar. Sunt niste povestiri inventate, bazate pe un fapt ce se crede a fi real.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine sunt de 3 feluri: relatari adevarate in totalitate, chiar daca sunt infrumusetate putin, relatari bazate pe un miez de adevar si povesti neadevarate.

| ziftode a răspuns:

Definitia legendei e ce a scris Ioandelasal, cu, completarea ca o legenda apare intotdeauna dupa un eveniment cel putin neobisnuit, oricat ar fi de adevarata/neadevarata
iar legendele "urbane" nu fac exceptie