| ciorbacuciuperci a întrebat:

Salut, TPU! Cum interacționează interdependența antropică cu multiplicarea antropogenă într-un peisaj socioeconomic contemporan, conturând astfel modificări ecopsihosociale semnificative, iar factorii precipitanți, precum urbanizarea accelerată, tehnocratizarea exacerbantă și degradarea accelerată a mediului natural, potențează disonanțele cognitive, contribuind astfel la o creștere a incidenței tulburărilor psihoemoționale în rândul populației globale?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Sper ca nu ai devenit doctor la Oxford Ai peste noapte.laughing Si sper ca nu o dai si tu in teorii legate de cum nu mai incapem pe planeta de multi ce suntem.In rest, urbanismul de proasta calitate, avansul tehnologic si degradarea mediului inconjurator se intampla de zeci de ani, chiar secole. Diferenta e ca acum psihologii vorbesc despre consecintele asupra psihicului, spre deosebire de trecut.Totusi, in eventualitatea in care ai intreba niste romani oarecare pe strada despre cum orasele ii afecteaza negativ, probabil nu ar sti sa explice ce anume ii deranjeaza, chiar daca la nivel subconstient sunt agasati mai mult sau mai putin.