| Nesquik_1900 a întrebat:

Salut, TPU!
De curând m-am gândit la un argument pentru unii oameni care cred în Dumnezeu.

Se spune că Dumnezeu se află în CER!
Dar omenirea, când a ajuns dincolo de cer ce a văzut? Stele şi Galaxii, Găuri negre, planete etc...

Aş avea nenumărate poveşti pe care să vi le spun, dar nu prea am timp momentan, promit că o sa revin curând cu alte argumente că Dumnezeu nu există!

Răspuns Câştigător
| Facebook_4877 a răspuns:

Nu înţeleg de ce atâtea jigniri asupra ei, că nu crede în D-zeii voştrii...
Asta-mi provoacă scârbă de cultul vostru...iniţial şi al meu...

51 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Bravo te felicit pentru ceea ce ai zis! Ai mare dreptate.
Chiar ce chestie...

| thevlad a răspuns:

In cer nu se refera la in cer fizic, adica in afara atmosferei pamantului. E in sens figurat, ca sa inteleaga oricine ca Dumnezeu il priveste. Astept alte argumente...

| Larisa03 a răspuns:

Dumnezeu exista in fiecare din noi, atat timp cat crezi in El sau incerci sa crezi in El. Dar fiecare cu credinta lui.

| Schnitzel a răspuns:

Draga Nesquik, cred ca e cel mai prost argument auzit si cred ca si ateii sunt de acord cu mine. De fapt cine a afirmat vreodata ca omenirea a ajuns dincolo de cer? Au explorat galaxia, dar nu a fost nimeni dincolo de cer. laughing Pe bune, e un argument foarte foarte neconvingator si daca te-ai interesa de chestiile inexplicabile pe care noi le numim minuni Dumnezeiesti nu ai avea ce sa zici. Da-mi o explicatie logica pentru faptul ca de Paste lumina apare singura, fara sursa[exact de Paste], sau ca atatea icoane sangereaza sau izvorasc mir, sau ca trupurile unor sfinti[presupun ca nu crezi in asa ceva] rezista sute de ani si mai si miros frumos, sfidand toate legile fizice care presupun descompunerea.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Tu nu crezi in Dumnezeu doar pentru ca nu Il vezi?
As vrea sa intreb. Minte ai? Ca daca nu mi`o arati nu te cred

| CoquineNoire a răspuns:

Bine pa.

| Schnitzel a răspuns:

Plus ca asa se spune:,, Doamne Doamne sta sus in cer!", dar e ceva superior materiei umanehee hee Daca e sa crezi in Dumnezeu, intelegi ca e oriunde nu neaparat pe cer, dupa ce treci de nori nu te astepti sa Il vezi facand cu manastraight facestraight face Sau isi imagineaza vreo cineva ca daca merge cu rachetuta ajunge la Doamne Doamne ca tot omul stie ca El sta pe acolo pe sus?!

| Andrewz a răspuns:

Cum spui ca cineva a adormit pe veci(a murit)(nu am gasit altceva acum) asa spui ca si imparatia e acolo in cer undeva acolo sus dar nu se refera ca e in cer, ea se poate afla undeva in univers sau in alta dimensiune in +existenta lui Dumnezeu s-a dovedit stiintific de catre cercetatori.

| harciog a răspuns:

Iti spun ceva de la mine "Cind s-a nascut Biblia, cerul nu era asa de aproape de noi".

| Alphawolf a răspuns:

Asta da argument! Mie nu mi-ar fi trecut prin cap. Esti tare, abia astept sa revii!

| TheJeryk0 a răspuns:

Larisa03 "Dumnezeu exista in fiecare din noi"
Aceasta este credinta luciferiana.
Nesquik se pare ca ai o incredere imensa in Guvernele acestei planete.
Adevarul este ascuns in spatele mai multor cortine.
http://www.youtube.com/watch?v=8u2SXB7aeYU

| Meow15 a răspuns:

Măăii da` daca tot ziceti că Dumnezeu nu există atunci de unde există pămantu` şi ceru` şi. tot ce există pe lumea asta laughing. Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat. Deci dovada că Dumnezeu există suntem noi laughing. Dacă crezi că nu existi atunci da, e adevărat că nici Dumnezu nu există. laughing

Si nu putem să il vedem că el e un spirit ceva thinking Mda`. asta a sunat cam ciudat laughing.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Noroc ca nu ai timp momentan, altfel cine stie ce "argumente" mai postai. Oricum, cand o sa iti faci timp (nu te grabi, ca nu arde), posteaza pe T/A (restul argumentelor)!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

JustSmile dixit: "Da-mi o explicatie logica pentru faptul ca de Paste lumina apare singura, fara sursa" - Îţi dau eu: Sfântul Fosfor Alb!
Cât despre argumentul tău Nesquik... serios! E mega pueril.
Scepticismul faţă de aberaţiile religioase poate fi arătat mult mai bine. De altfel, nici nu e nevoie să te gândeşti la argumente ci doar să asculţi cu filtrul raţiunii pornit orice religios aberând şi poţi lucra cu "materialul clientului".
Sunt atâtea metode de-a da cu teismul de pământ şi fix p'aia cea mai neperformantă ai ales-o şi tu.

Lectură recomandată: http://tiny.cc/PariulPascal

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nesquik,
Dar multe mai ştii tu. Noroc că mi-ai dat argumentul ăsta de clasa II-a, că altfel nu puteam să dorm.

| Rapplex a răspuns:

Dumnezeu nu exista si chiar daca ar exista ceva nu ar fi asa cum cred imbecilii aia religiosiwinking. Oricine spune ca D-zeu a creat totul este ipocrit, deoarece nu aveti voi geniilor 13 miliarde de ani sa stiti cum s`a creat totul.Eu nu cred in D-zeu si viata mea este de 10 ori mai pozitiva si relaxata decat a indoctrinatiilor religiosiwinking

| Rapplex a răspuns:

Andrewz.Cred ca cercetatorii de care vorbesti tu sunt cei de la Vatican, adica aia ce va baga ideile tampite cu prieteni imaginari in capwinking

| DianaScorpio a răspuns:

Cand se spune ca Dumnezeu se afla in cer, nu se face referire la cerul pe care tu il vezi zilnic, cel albastru, care nu e altceva decat niste straturi de gaze, se face referire la o alta dimensiune.

| Kosuchin a răspuns:

Ehh, inceputul pare promitator...

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Mă, măcar a scris corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti tu foarte departe de dumnezeu nu inseamna ca ai dreptate. daca esti foarte aproape de Dumnezeu iar el e atat de mare incat tu nu ai cum sa-l vezi, iar nu inseamna ca ai dreptate.si daca te astepti sa -l vezi pe dumnezeu,pe care nimeni niciodata nu l-a vazut,inseamna ca esti pamant, pamant si trebuie sa te inalti un pic spiritual, macar cat un bob de mei.

| chelstone a răspuns:

''Măăii da` daca tot ziceti că Dumnezeu nu există atunci de unde există pămantu` şi ceru` şi. tot ce există pe lumea asta. Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat. Deci dovada că Dumnezeu există suntem noi. Dacă crezi că nu existi atunci da, e adevărat că nici Dumnezu nu există. ''

Tu chiar visezi neincetat, de ce tot ce exista ar trebui sa fie de la un creator, si mai apoi de la unul particular. De unde stii tu ca acel creator particular nu ar fi allah? ''Allah e plin de dragoste, ne iubeste si el a creat tot'' aceasta este credinta unui islamic, am citit multe astfel de mesaje pe net.

''Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat ''
Acum depinde cine este acest ''el''...

''Deci dovada că Dumnezeu există suntem noi. Dacă crezi că nu existi atunci da, e adevărat că nici Dumnezu nu există. ''
Aberatii, un creator exista sau nu, independent de ceea ce crezi tu sau altii, el nu poate exista doar pentru unii, iar pentru altii nu. Ori e alba, ori e neagra...
Iar faptul ca noi existam, nu dovedeste existenta unui creator particular, poate fi sa zicem un argument in existenta unui creator general. Oricum in ambele fraze se pleaca de la o premisa falsa, sau in orice caz nedemonstrata, aceea ca ar exista un creator. Vezi tu, credinta nu demonstreaza nimic, insa pe bazele ei poti crea basme frumoase, monstrii hidosi, lumi minunate, insa toate acestea raman doar basme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Se spune că Dumnezeu se află în CER!

Dar omenirea, când a ajuns dincolo de cer ce a văzut? Stele şi Galaxii, Găuri negre, planete etc...''

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Hăgiul a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, pana nu vine cineva sa-mi dovedeasca contrariul voi ramane la fel de ciudat ca si pana acum.
E mai bine cand visul e in realitate decat sa fie realitatea in vis.

| Iisusa a răspuns:

Argumentul tău mi-a schimbat destinul! Aştept şi altele, la fel de profunde şi pline de înţeles.

| Bya132 a răspuns:

Dacă spui tu... straight face

| RedSounds a răspuns:

Tocmai asta e motivul pentru care spun ca e 'in cer' laughing nu au nici cea mai vaga idee despre ce vorbesc.

| EmaS a răspuns:

Cine a ajuns pana la cer? Exista o gramada de teorii privind aselenizarea omului pe luna.Ioan3:13,,Nimeni nu s-a suit in cer,afara de Cel ce S-a pogorat din cer, adica Fiul omului, care este in cer.,,

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ema dixit: "Exista o gramada de teorii privind aselenizarea omului pe luna." - Nope! Nu! Nem!
Există o grămadă de IPOTEZE privind aselenizarea lui Armstrong. Habotniciile conspiraţioniste nu reprezintă DOVADĂ ci doar ipoteză.
În altă ordine de idei, chiar presupunând că aselenizarea a fost falsificată, zborul în jurul Pământului a lui Gagarin este 100% exact, la fel cum exacte sunt şi fotgorafiile şi filmările de pe Marte făcute de roboţi telecomandaţi.

Aşa că... nu merge. Mai încearcă.

| EmaS a răspuns:

Iar kongeriket? Nu contest efectuarea zborului istoric a lui Gagarin in jurul pamantului.Dar, cu toata tehnologia moderna ajunsa la cele mai inalte standarde, omul nu va ajunge pana la cer.