| Nesquik_1900 a întrebat:

Salut, TPU!
De curând m-am gândit la un argument pentru unii oameni care cred în Dumnezeu.

Se spune că Dumnezeu se află în CER!
Dar omenirea, când a ajuns dincolo de cer ce a văzut? Stele şi Galaxii, Găuri negre, planete etc...

Aş avea nenumărate poveşti pe care să vi le spun, dar nu prea am timp momentan, promit că o sa revin curând cu alte argumente că Dumnezeu nu există!

Răspuns Câştigător
| Facebook_4877 a răspuns:

Nu înţeleg de ce atâtea jigniri asupra ei, că nu crede în D-zeii voştrii...
Asta-mi provoacă scârbă de cultul vostru...iniţial şi al meu...

51 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

JustSmile dixit: "Da-mi o explicatie logica pentru faptul ca de Paste lumina apare singura, fara sursa" - Îţi dau eu: Sfântul Fosfor Alb!
Cât despre argumentul tău Nesquik... serios! E mega pueril.
Scepticismul faţă de aberaţiile religioase poate fi arătat mult mai bine. De altfel, nici nu e nevoie să te gândeşti la argumente ci doar să asculţi cu filtrul raţiunii pornit orice religios aberând şi poţi lucra cu "materialul clientului".
Sunt atâtea metode de-a da cu teismul de pământ şi fix p'aia cea mai neperformantă ai ales-o şi tu.

Lectură recomandată: http://tiny.cc/PariulPascal

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ema dixit: "Exista o gramada de teorii privind aselenizarea omului pe luna." - Nope! Nu! Nem!
Există o grămadă de IPOTEZE privind aselenizarea lui Armstrong. Habotniciile conspiraţioniste nu reprezintă DOVADĂ ci doar ipoteză.
În altă ordine de idei, chiar presupunând că aselenizarea a fost falsificată, zborul în jurul Pământului a lui Gagarin este 100% exact, la fel cum exacte sunt şi fotgorafiile şi filmările de pe Marte făcute de roboţi telecomandaţi.

Aşa că... nu merge. Mai încearcă.

| EmaS a răspuns:

Cine a ajuns pana la cer? Exista o gramada de teorii privind aselenizarea omului pe luna.Ioan3:13,,Nimeni nu s-a suit in cer,afara de Cel ce S-a pogorat din cer, adica Fiul omului, care este in cer.,,

| EmaS a răspuns:

Iar kongeriket? Nu contest efectuarea zborului istoric a lui Gagarin in jurul pamantului.Dar, cu toata tehnologia moderna ajunsa la cele mai inalte standarde, omul nu va ajunge pana la cer.

| EmaS a răspuns:

Witehair
Le-am scris si eu dar in zadar.Nu vor sa creada.Cat despre acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei Fiinte inteligente si puternice.Stim ca orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant. Potrivit lui Hawking teoria Bing-Bang-ului, lumea crede ca universul si timpul insusi au inceput la Bing-Bang.Cum a recunoscut chiar el, teoria imaginara a lui Hawking nu rezista atunci cand este aplicata in lumea reala. Timpul imaginar este exact ceea ce-i sugereaza numele.Sa crezi ca din nimic au aparut toate lucrurile,care sunt perfecte si functioneaza dupa niste legi bine puse la punct, este exact ca si cum ai pune toate piesele unui ceas si ele singure s-ar ansambla, si mai mult, acesta ar functiona perfect.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Tocmai asta doream sa spun ca nici o minte omeneasca nu ar fi in stare sa creeze o asemenea bogatie de frumusete.Cosmosul cu complexitatea si infinitatea sa marturiseste Dumnezeirea Creatorului sau.In Biblie gasim multe raspunsuri despre modul cum a creat Dumnezeu lumea.Ateii ii acuza pe religiosi ca cred fara a tine seama de datele observatiei.Dar ironia este ca tocmai ei sunt cei ce se agata de o credinta oarba.Crestinii au motive temeinice, bazate pe observatie (cum ar fi teoria Bing-Bangului si principiul antropic)ca sa creada ceea ce cred.Pe cand ateii nu au.Aceasta credinta oarba a ateului dovedeste ca respingerea unui Proiectant nu tine de gandire-nu lipsesc probele sau justificarea intelectuala in favoarea existentei unui Proiectant.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Atunci este mai usor sa credem ca totul a aparut din nimic! Tu crezi in teoria Bing-Bangului?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nesquik,
Dar multe mai ştii tu. Noroc că mi-ai dat argumentul ăsta de clasa II-a, că altfel nu puteam să dorm.

| Alphawolf a răspuns:

Asta da argument! Mie nu mi-ar fi trecut prin cap. Esti tare, abia astept sa revii!

| harciog a răspuns:

Iti spun ceva de la mine "Cind s-a nascut Biblia, cerul nu era asa de aproape de noi".

| CoquineNoire a răspuns:

Bine pa.

| DianaScorpio a răspuns:

Cand se spune ca Dumnezeu se afla in cer, nu se face referire la cerul pe care tu il vezi zilnic, cel albastru, care nu e altceva decat niste straturi de gaze, se face referire la o alta dimensiune.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Mă, măcar a scris corect.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Noroc ca nu ai timp momentan, altfel cine stie ce "argumente" mai postai. Oricum, cand o sa iti faci timp (nu te grabi, ca nu arde), posteaza pe T/A (restul argumentelor)!

| chelstone a răspuns:

''Măăii da` daca tot ziceti că Dumnezeu nu există atunci de unde există pămantu` şi ceru` şi. tot ce există pe lumea asta. Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat. Deci dovada că Dumnezeu există suntem noi. Dacă crezi că nu existi atunci da, e adevărat că nici Dumnezu nu există. ''

Tu chiar visezi neincetat, de ce tot ce exista ar trebui sa fie de la un creator, si mai apoi de la unul particular. De unde stii tu ca acel creator particular nu ar fi allah? ''Allah e plin de dragoste, ne iubeste si el a creat tot'' aceasta este credinta unui islamic, am citit multe astfel de mesaje pe net.

''Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat ''
Acum depinde cine este acest ''el''...

''Deci dovada că Dumnezeu există suntem noi. Dacă crezi că nu existi atunci da, e adevărat că nici Dumnezu nu există. ''
Aberatii, un creator exista sau nu, independent de ceea ce crezi tu sau altii, el nu poate exista doar pentru unii, iar pentru altii nu. Ori e alba, ori e neagra...
Iar faptul ca noi existam, nu dovedeste existenta unui creator particular, poate fi sa zicem un argument in existenta unui creator general. Oricum in ambele fraze se pleaca de la o premisa falsa, sau in orice caz nedemonstrata, aceea ca ar exista un creator. Vezi tu, credinta nu demonstreaza nimic, insa pe bazele ei poti crea basme frumoase, monstrii hidosi, lumi minunate, insa toate acestea raman doar basme.

| chelstone a răspuns:

''Stim ca orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.''
Care este acest plan complex al Universului? Te-am mai intrebat asta si nu ai raspuns. Acest univers nu are nevoie de un plan proiectant. Eu nu cred ca ai auzit de diedre sau triedre si tu vorbesti de plane complexe? Poti repera un punct, o dreapta, un corp in spatiu, urme si regiuni strabatute de o dreapta atat timp cat ai coordonatele acelui punct/drepte. Poti reprezenta un punct intr-un diedru sau triedru. Diedrele sunt 4. Un diedru este delimitat de intersectia unui plan orizontal si a unuia vertical, la triedre apare si planul lateral, care le intersecteaza pe celelante doua, astfel formandu-se triedrele (8), in triedre poti reprezenta in spatiu orice punct, corp, dreapta, intrsectii dreapta plan, intersectia a doua corpuri de ex. intersectia piramida piramida, prisma piramida, prisma prisma etc. Despre ce plan complex vorbesti tu? Prin urmare n-ai demonstrat nimic, si din ce-ai spus tu nu poti amagi decat prosti care n-au cunostinte minime de geometrie descriptiva.

| chelstone a răspuns:

''Auzi ba tupeistule dar ai fost tu in cer?''

Intrebare de frustrat, fara logica. Dar ce ma ai fost tu sau altcineva? Sunt convins ca nu ai inteles despre ce am vorbit eu mai sus, daca citesti cu atentie si ai logica vei vedea ca n-am pomenit vreun cer acolo.

| chelstone a răspuns:

''Tocmai asta doream sa spun ca nici o minte omeneasca nu ar fi in stare sa creeze o asemenea bogatie de frumusete.''
Dar, cine a spus ca o minte omeneasca a creat totul? Si, totusi, uite ca mintea omeneasca poate percepe multe din secretele universului.

''Cosmosul cu complexitatea si infinitatea sa marturiseste Dumnezeirea Creatorului sau.In Biblie gasim multe raspunsuri despre modul cum a creat Dumnezeu lumea.''
Daca universul este complex asta nu inseamna ca trebuia creat de cineva. Si in coran gasim moduri in care allah a creat lumea, poti citi si cartea mortilor a egiptenilor poate gasesti ceva... Stiai ca in coran scrie ca la sfarsitul lumii vei fi intrebata la mormantul tau daca il recunosti pe allah si pe mahomend? mai era inca o intrebare dar am uitat-o...

| chelstone a răspuns:

''Ai innebunit cum sa nu existe dumnezeu esti nebun cred''
Cum nu exista allah, ra, zeii civilizatiei maya asa nu exista nici dumnezeu. De ce ar exista dumenzeu si nu allah?

| chelstone a răspuns:

Roky14, tu crezi cresit ca as fii nebun, cum la fel de gresit crezi ca exista dumnezeu. Acum nu stiu cine e mai nebun, eu pentru ca nu cred in ceva ce nu este demonstrat sau tu care crezi in nimic, in ceva ce nu exista, in basme si utopii?

| chelstone a răspuns:

Roky14, si de ce as fi eu nebun? Nebuni ar putea fi cei care cred ca au prieteni imaginari, zei, basme, utopii.

| chelstone a răspuns:

''Atunci este mai usor sa credem ca totul a aparut din nimic! Tu crezi in teoria Bing-Bangului?''
Si ce dumnezeu e mai mult decat nimic? E o creatie a mintii omului, el nu exista ca entitate, este doar un mit.

| chelstone a răspuns:

Roky14, care om ti se pare nebun, ara care gandeste logic sau cel superstitios care linge mortaciuni?

| Kosuchin a răspuns:

Ehh, inceputul pare promitator...

| Hăgiul a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, pana nu vine cineva sa-mi dovedeasca contrariul voi ramane la fel de ciudat ca si pana acum.
E mai bine cand visul e in realitate decat sa fie realitatea in vis.

| TheJeryk0 a răspuns:

Larisa03 "Dumnezeu exista in fiecare din noi"
Aceasta este credinta luciferiana.
Nesquik se pare ca ai o incredere imensa in Guvernele acestei planete.
Adevarul este ascuns in spatele mai multor cortine.
http://www.youtube.com/watch?v=8u2SXB7aeYU

| Rapplex a răspuns:

Dumnezeu nu exista si chiar daca ar exista ceva nu ar fi asa cum cred imbecilii aia religiosiwinking. Oricine spune ca D-zeu a creat totul este ipocrit, deoarece nu aveti voi geniilor 13 miliarde de ani sa stiti cum s`a creat totul.Eu nu cred in D-zeu si viata mea este de 10 ori mai pozitiva si relaxata decat a indoctrinatiilor religiosiwinking

| Rapplex a răspuns:

Andrewz.Cred ca cercetatorii de care vorbesti tu sunt cei de la Vatican, adica aia ce va baga ideile tampite cu prieteni imaginari in capwinking

| Bya132 a răspuns:

Dacă spui tu... straight face