| Nesquik_1900 a întrebat:

Salut, TPU!
De curând m-am gândit la un argument pentru unii oameni care cred în Dumnezeu.

Se spune că Dumnezeu se află în CER!
Dar omenirea, când a ajuns dincolo de cer ce a văzut? Stele şi Galaxii, Găuri negre, planete etc...

Aş avea nenumărate poveşti pe care să vi le spun, dar nu prea am timp momentan, promit că o sa revin curând cu alte argumente că Dumnezeu nu există!

Răspuns Câştigător
| Facebook_4877 a răspuns:

Nu înţeleg de ce atâtea jigniri asupra ei, că nu crede în D-zeii voştrii...
Asta-mi provoacă scârbă de cultul vostru...iniţial şi al meu...

51 răspunsuri:
| Schnitzel a răspuns:

Draga Nesquik, cred ca e cel mai prost argument auzit si cred ca si ateii sunt de acord cu mine. De fapt cine a afirmat vreodata ca omenirea a ajuns dincolo de cer? Au explorat galaxia, dar nu a fost nimeni dincolo de cer. laughing Pe bune, e un argument foarte foarte neconvingator si daca te-ai interesa de chestiile inexplicabile pe care noi le numim minuni Dumnezeiesti nu ai avea ce sa zici. Da-mi o explicatie logica pentru faptul ca de Paste lumina apare singura, fara sursa[exact de Paste], sau ca atatea icoane sangereaza sau izvorasc mir, sau ca trupurile unor sfinti[presupun ca nu crezi in asa ceva] rezista sute de ani si mai si miros frumos, sfidand toate legile fizice care presupun descompunerea.

| Schnitzel a răspuns:

Plus ca asa se spune:,, Doamne Doamne sta sus in cer!", dar e ceva superior materiei umanehee hee Daca e sa crezi in Dumnezeu, intelegi ca e oriunde nu neaparat pe cer, dupa ce treci de nori nu te astepti sa Il vezi facand cu manastraight facestraight face Sau isi imagineaza vreo cineva ca daca merge cu rachetuta ajunge la Doamne Doamne ca tot omul stie ca El sta pe acolo pe sus?!

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Tu nu crezi in Dumnezeu doar pentru ca nu Il vezi?
As vrea sa intreb. Minte ai? Ca daca nu mi`o arati nu te cred

| whitehair a răspuns:

Nu ti se pare ca e o ordine foarte precisa in Univers, pornind de la nivel de microcosmos si pana la nivel macro, totul este asezat la locul lui si este guvernat de legi stricte? Oare totul sa fie o pura intamplare?

| CautNume a răspuns:

Auzi ba tupeistule dar ai fost tu in cer?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Bravo te felicit pentru ceea ce ai zis! Ai mare dreptate.
Chiar ce chestie...

| Iisusa a răspuns:

Argumentul tău mi-a schimbat destinul! Aştept şi altele, la fel de profunde şi pline de înţeles.

| Andrewz a răspuns:

Cum spui ca cineva a adormit pe veci(a murit)(nu am gasit altceva acum) asa spui ca si imparatia e acolo in cer undeva acolo sus dar nu se refera ca e in cer, ea se poate afla undeva in univers sau in alta dimensiune in +existenta lui Dumnezeu s-a dovedit stiintific de catre cercetatori.

| thevlad a răspuns:

In cer nu se refera la in cer fizic, adica in afara atmosferei pamantului. E in sens figurat, ca sa inteleaga oricine ca Dumnezeu il priveste. Astept alte argumente...

| pitesti a răspuns:

Universul e infinitwinking

| TokioFan a răspuns:

Sunteti prosti toti cei care spun ca Dumnezeu nu exista! El se afla in credinta noastra!

| Meow15 a răspuns:

Măăii da` daca tot ziceti că Dumnezeu nu există atunci de unde există pămantu` şi ceru` şi. tot ce există pe lumea asta laughing. Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat. Deci dovada că Dumnezeu există suntem noi laughing. Dacă crezi că nu existi atunci da, e adevărat că nici Dumnezu nu există. laughing

Si nu putem să il vedem că el e un spirit ceva thinking Mda`. asta a sunat cam ciudat laughing.

| Rapplex a răspuns (pentru Meow15):

Razi de cam multe ori de prostia ta.Cum *** vrei sa stii de unde exista cer,pamant etc. daca singurele carti citite de tine se deosebesc prin toba, ginda, verde si rosu."Păi dacă nu ar fi existat el atunci nici noi nu am fi existat" cei drept, si stiinta exista si in acelasi timp si prostia ta, deci intr-un fel s`ar putea sa ai dreptate.

| Jigsaw a răspuns:

Eu il vad pe asa-zisul Dumnezeu ca pe o fiinta / faptura / spirit care este atotputernic(a) si nu necesita sacrificii, slujire sau devotament.

| Raisuka a răspuns:

Poti sa spui tu ce vrei dar daca maine ai probleme zici "Ajutama doamne"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti tu foarte departe de dumnezeu nu inseamna ca ai dreptate. daca esti foarte aproape de Dumnezeu iar el e atat de mare incat tu nu ai cum sa-l vezi, iar nu inseamna ca ai dreptate.si daca te astepti sa -l vezi pe dumnezeu,pe care nimeni niciodata nu l-a vazut,inseamna ca esti pamant, pamant si trebuie sa te inalti un pic spiritual, macar cat un bob de mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Se spune că Dumnezeu se află în CER!

Dar omenirea, când a ajuns dincolo de cer ce a văzut? Stele şi Galaxii, Găuri negre, planete etc...''

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| imiplacesaajut a răspuns:

Iti dau un arguent:p se spune ca universul este sferic la fel ca si planetele chiar daca se zice ca e nesfarsit e sfarsit daoar ca se extinde foarte repede:p deci Dumnezeu este dupa aceasta sfera pe care noi o numim universtongue

| RedSounds a răspuns:

Tocmai asta e motivul pentru care spun ca e 'in cer' laughing nu au nici cea mai vaga idee despre ce vorbesc.

| Larisa03 a răspuns:

Dumnezeu exista in fiecare din noi, atat timp cat crezi in El sau incerci sa crezi in El. Dar fiecare cu credinta lui.

| roky14 a răspuns:

Ai innebunit cum sa nu existe dumnezeu esti nebun cred

| roky14 a răspuns:

Mda aveti dreptate toti cei care ati spus ca Dumnezeu exista!