| SilverStar a întrebat:

Am o intrebare pentru cei ce stiu cat de cat matematica.
Se dau 20 de bile numerotate de la 1 la 20 din care urmeaza sa se faca o extragere. Tu trebuie sa ghicesti 4 numere din 10 extrase!
Mai pe scurt se extrag 50% din numarul total de bile. Intrebarea este, procentual, care este probabilitatea ca din cele 10 extrase din 20, tu sa nimeresti 4 numere?
Mersi ????

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe TPU nu se fac teme.

| SporeBox a răspuns:

Pai pe TPU nu poti intreba despre teme. Poti folosi bainly. Fractional cred ca 4/20. Eu am gandit ca chiar daca se extrag 10, alea 10 sunt luate tot din 20.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tema scolara: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Celcestietot a răspuns:

Nu am stat sa calculez mult, dar cred ca 20% este raspunsul.

| SilverStar explică:

Nu este tema! Nu am cerut formula de calcul, ci doar rezultatul. Este vorba de un loto 10/20 in care poti alege pana la 8 numere. Eu joc cu 4 si eram curios de probabilitate big grin

| TristanTzara a răspuns:

Folosești schema lui Poisson:
Luăm al patrulea termen al dezvoltării (X/20+19/20)(X/19+18/19)...(X/11+10/11).

| Inferno a răspuns:

Daca ai ales patru bile, sa spunem 1, 2, 3, si 4, numarul de moduri in care poti sa nimeresti cele patru bile se determina simplu:

Prima bila, sa spunem bila 1, poate fi nimerita la oricare din cele 10 extrageri.
Deci avem 10 variante in care bila numarul 1 poate fi extrasa.

A doua bila, sa spunem bila numarul 2, poate fi nimerita la oricare din cele 9 extrageri ramase. Deja stim ca una din extrageri va fi bila 1, deci au mai ramas doar 9 extrageri posibile.
Deci avem 9 variante in care bila numarul 2 poate fi extrasa.

Aplicand un rationament similar si pentru bila 3, respectiv 4 rezulta ca:
Avem 8 posibilitati in care putem extrage bila numarul 3 si 7 posibilitati in care putem extrage bila numarul 4.

Rezumand ce stim:

Bila 1 poate fi extrasa in 10 moduri.
Bila 2 poate fi extrasa in 9 moduri.
Bila 3 poate fi extrasa in 8 moduri.
Bila 4 poate fi extrasa in 7 moduri.

Pentru oricare din cele 10 variante in care bila nr 1 a fost extrasa vor exista alte 9 variante in care bila 2 va putea fi extrasa. Ceea ce inseamna ca exista 10 x 9 moduri in care cele doua bile pot fi extrase.

Extrapoland, cele 4 bile vor fi extrase in 10*9*8*7 moduri. Deci 5040 de cazuri favorabile.