| Marry104 a întrebat:

Buna seara TPU.Am nevoie repede de un raspuns.Intrebarea mea e legata de matematica.Azi am facut la mate algoritmul de extragere a radacinii patrate si nu prea am inteles.Eu nu pot sa imi fac tema daca nu am inteles asa ca am incercat sa invat sa vad daca reusesc sa inteleg.Am incercat sa extrag radacina patrata a lui radical din 5 si dupa mai multe incercari nereusite si mult chin am reusit sa il fac si am inteles cum se extrage radacina patrata.Acum stiu sa il fac dar la tema trebuie sa extrag radacina patrata a lui radical din -7 si intrebarea mea este urmatoarea:
Se extrage ca la cele pozitive si se pune minus in fata sau cum se face?
Va rog ajutati-ma.Nu vreau sa imi dati rezultatul, vreau doar sa-mi explicati ca sa-mi pot face tema. Avem un profesor foarte exigent si a zis ca daca maine o sa fie cineva care sa nu stie sa faca algoritmul o s-o incurce.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Daca nu ai invatat de numere complexe, nu poti extrage radacina patrata din numere negative. Este imposibil in multime anumerelor reale sau naturale.

| Marry104 explică (pentru Radu284):

Multumesc de raspuns.Azi nu am mai facut mate pentru ca este un cerc pedagogic si ne-a lasat mai repede de la scoala.Am intrebat si alte colege care invata bine daca au stiut sa il faca si nimeni nu l-a facut.Si de numere complexe nu-mi amintesc sa fi invatat.In ce clasa se invata?

| Radu284 a răspuns (pentru Marry104):

Cred ca a 10-a.
Orice numar la patrat, fie pozitiv fie negativ, iti va da un numar pozitiv.

| Marry104 explică (pentru Radu284):

Eu sunt a 9-a. Multumesc de ajutor.Cred ca o sa il rog pe profesor sa imi explice

| Radu284 a răspuns (pentru Marry104):

Da, daca nu ati facut numere complexe inca, nu are sens problema aia.