| PreaDistinsul a întrebat:

Am o curiozitate matematica pentru cine stie si vrea sa ma ajute. Deci avem 100 de numere din care se extrag 50. Eu daca impart aceste 100 de numere aleator in 5 categorii a cate 20 de numere, care este probabilitatea ca intr-o categorie sa se regaseasca toate numerele printre cele 50 extrase?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Pai din cate am inteles ai 100 de numere si alegi 50 dintre ele.

Dupa bagi toate astea 100 de numere intr-o tombola si extragi 20. Care e probabilitatea ca din astea 20 de numere extrase absolut toate sa fie dintre alea 50 alese de tine.

Pai cazurile favorabile sunt combinari de 50 luate cate 20.
Si cazurile posibile combinari de 100 luate cate 20.
Daca faci raportul iti da practic zero. 0. 000008% parca.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Aproximativ zero.

| PreaDistinsul explică (pentru Inferno):

Asa mare? laughing

| PreaDistinsul explică (pentru Inferno):

Am inteles dar eu extrag din acea tombola de 5 ori cate 20 de numere deci practic, cu alte cuvinte le extrag pe toate. Tot aproape 0 este si in cazul asta? Scuze, dar am cam uitat toata matematica de liceu.

| Inferno a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Probabilitatea ca extragand 20 de numere din cele 100 toate sa se ragaseasca printre cele 50 de bile alese anterior am calculat-o anterior si e p1= 0.000000087...

In cazul in care avem 5 extrageri e mai usor sa calculam intai probabilitatea sa nu regasim cele 50 de numere.
Probabilitatea ca extragand 20 de numere din cele 100 sa nu regasim printre ele absolut toate cele 50 de numere alese este: p2=1-p1=0.999...

Probabilitatea ca in urma celor 5 extrageri a cate 20 de bile fiecare sa nu regasim cele 50 de numere alese este:

p3=p2^5=0.999...

Iar probabilitatea ca in urma celor 5 extrageri a cate 20 de bile sa se intample ce ai spus tu este:
p4=1-p3=0.00000043...

| Inferno a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Pai din cate am inteles ai 100 de numere si alegi 50 dintre ele.

Dupa bagi toate astea 100 de numere intr-o tombola si extragi 20. Care e probabilitatea ca din astea 20 de numere extrase absolut toate sa fie dintre alea 50 alese de tine.

Pai cazurile favorabile sunt combinari de 50 luate cate 20.
Si cazurile posibile combinari de 100 luate cate 20.
Daca faci raportul iti da practic zero. 0. 000008% parca.

| Violleta2022 a răspuns:

Adica, vrei sa-ti rezolvam noi exercitul, nu?

| PreaDistinsul explică (pentru Violleta2022):

Nu. Lucrez la un sistem castigator la jocuri de noroc si ma intereseaza aceasta probabilitate ca sa stiu daca sa continui sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Atunci spor la rezolvat exercitiul!

| Ltyiiol a răspuns:

De fapt, posibilitatea poate ajunge până la 10%

| PreaDistinsul explică (pentru Ltyiiol):

Cum ai calculat? Matematic?