| Ploaia a întrebat:

Salutare,

Am o intrebare :
Viteza ochiului, viteza vazului viteza in care fotonii se lipesc de spatele retinei este viteza luminii?
Daca da, am o intrebare amuzanta:
Ganditi-va ca in fata voastra este un ceas mecanic, arata ora 11:59:59 practic o secunda pana la 12:00:00.
Daca in acel moment in care te uiti la ceas, si mai este o secunda sa se faca 12 fix, ar fi posibil sa te deplasezi in spate cu o viteza mai mare decat viteza luminii, ce s-ar intampla? Oare s-ar bloca timpul?
Nu imi dati un raspuns gen 'asa ceva este imposibil! Doar de dragul intrebarii incercati sa dati un raspuns happy. Buh-bye

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu este o intrebare amuzanta ci posibila.
Gandeste-te la acei cosmonauti care s-ar deplasa in cosmos cu viteza luminii iar la revenirea pe pamant, dupa o vreme, ar ajunge mai tineri decat parintii lor.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Viteza încetineşte timpul, de aceea cei care merg mult cu avionul trebuie să îşi fixeze ceasurile mecanice deseori. Einstein spunea că poţi călători în timp cu un obiect ce întrece viteza luminii şi subscriu frazei cu cosmonauţii, doar că încă nu s-a inventat obiectul care să circule cu viteza luminii... dar e adevărat, în spaţiu ritmul de îmbătrânire este mai lent ca şi pe Terra.

| t8mazo a răspuns:

In primul rand nu cunoastem o viteza mai mare decat viteza lumini pana in prezent. Daca ai incepe si tu sa te deplasezi cu viteza luminii in spate la ora 11:59:59 astfel nu vor mai ajunge fotonii pe spatele retinei deci nu vei vedea cand va trece timpul dar el tot trece pentru ca tu mergi cu o viteza care e data in metri pe secunda deci timpul tot trece dar tu nu vezi pe ceas doar. La fel e si in cazul cu o viteza mai mare decat viteza luminii. Timpul trece dar tu nu vezi pe ceas tu tot cu imaginea de 11:59:59 vei ramane

| vergiliu a răspuns:

Eu stiu ca daca corpul s-ar misca cu viteza luminii timpul este 0 adica el se opreste, cred ca daca ar fi posipil timpul s-ar opri! Sclearuc VERGILIU-DANIEL

| vergiliu a răspuns:

Cred ca da pentru ca cind un corp se misca cu viteza luminii timpul este 0.Cred ca ceasul s-ar opri, eu sunt sigur.VERGILIU-DANIEL