| Zoxxx a întrebat:

Vreau sa aflu mai multe despre termenul de "agnostic"... ma puteti ajuta cu cateva "detalii"... Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Agnosticismul e concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.

Termenul agnostic a fost creat de Thomas Henry Huxley în 1869 și este folosit și pentru descrierea celor neconvinși de existența zeităților sau altor aspecte religioase. Cuvântul agnostic provine din greacă, compus din particula a (fără) și gnosis (cunoaștere). Agnosticismul nu trebuie confundat cu poziția opusă, gnosticismul.Immanuel Kant pretinde ca nu poate sti nimic despre lumea reala (lucrul in sine)atunci de unde stie ca lumea reala exista? Si, in al doilea rand, conceptia lui este autocontradictorie pentru ca pretinde ca nu poti sti nimic despre lumea reala desi el afirma ca stie ca lumea reala nu poate fi cunoscuta!

Apache
| Apache a răspuns:

Te consideri agnostic cand poate crezi intr-un creator...dar respingi ideile conventionale ale religiei, spuse de biserica!

| CattyA a răspuns:

Agnosticismul poate fi semanat cu ateismul, numai ca spre deosebire de atei, agnosticii nu neaga existenta a ceva divin, ci considera ca nu putem noi afla asta. Nu apartin niciuneia dintre doctrinele religioase. Agnosticismul e intre deism (credinta in existeta lui D-zeu, necredinta in biserica si chestii de genu) si ateismul (necredinta in ceva divin in general).

| scmcristina a răspuns:

Buna.Agnostic-agnosticism. Cuvantul agnostic inseamna "fara cunoastere" Agnosticismul este o forma mai intelectuala de ateism. Agnosticismul spune ca existenta lui Dumnezeu nu poate fi fi dovedita sau probata.

| andrey96u a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism dau acolo si ai explicatia!

| Epilog a răspuns:

Auzi am incercat sa-ti trimit un mesaj insa nu merge.
am vazut ca si tu esti pasionata de fotografie la fel ca mine si ma gandeam ca vrei sa schimbam niste pareri
daca vrei trimite-mi mesaj!:*
scuze pentru ca am scris asta la intrebarea ta dar repet: nu mergea sa-ti trimit mesaj!happy