| Nasturica_Catalin_1997 a întrebat:

Scuze ca intreb. ce inseamna Iluminati? va rog sa raspundeti!

Răspuns Câştigător
| AirănMeidăn a răspuns:

Se presupune ca Illuminati ar conduce lumea din umbra. Termenul acesta a aparut in 1776, o societate formata de Adam Weishaupt in Bavaria care mai tarziu a disparut. Cel putin asa se crede.

5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Illuminati nu exista, masoneria da, illuminati, nu, si e o mare diferenta intre cele doua : "Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa."

Deci NU MAI EXISTA ILLUMINATI! Macar atata sa stiti! Se numesc masoni - masonerie.
Ei vor sa controleze lumea, deci desigur ca incep cu fiintele tinere, crude care pot fi usor manipulate. Cauta pe internet. Sunt atatea documente scrise pentru a fi predate in scolile masonice, sau carti scrise de masoni ajunsi la un grad destul de inalt. Cauta si o sa gasesti atatea, incat nici nu o sa iti ajunga timpul sa le citesti!

Hai totusi, uite adevarul concentrat si spus pe intelesul tuturor >> http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4401&lang=RO
Sper sa te lamuresti!

| T0T a răspuns:

Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt, care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.
Deci cica ar fi disparut acea grupare. Unii zic ca nu si ca acum conduce in umbra lumea. Unii au ca agrument diferite simboluri aparute in filme sau in videoclipuri. Dar mai bine sa nu te preocupe pe tine lucrurile astea deoarece nu te ajuta cu nimic

| Romanica_David_1997 a răspuns:

Iluminati sunt puterea din umbra
ei controleaza tot la momentul actual. Multi spun ca ei vor banii nostri dar asta nu e adevarat.Ce si-ar mai putea dori cineva care detine banca mondiala? Putere si control asupra noastra.

| Dragos_Dragos_1990_Ycz9 a răspuns:

Pai. ceva uimitor. care stie tot adica. raspunde inainte de al stirga, stie ce va urma.

| patricia437 a răspuns:

Ceva... atot-stiutor. Ceva ce priveste toti oamenii, si incearca sa-i controleze. Care incearca sa conduca lumea.Cam asta este.