| laur1OOOGB a întrebat:

Am cateva intrebari pentru voi!
Ce reprezinta sau ce inseamna "Iluminati"?
Ce fel de lagatura este intre religie si "Iluminati"?
Reprezinta "Iluminati" o amenintare?

5 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

E o societate dispărută cu mult timp în urmă.
Ceea ce auzi tu pe YouTube sau te învață Cedry2k sunt aberații.

| Mikhtarian a răspuns:

O societate plina de evrei, bogati.
Da, reprezinta.

| marinaa9 a răspuns:

Cauta pe google, sunt multe de spus despre illuminati, cel mai bine e sa te documentezi singur din carti/internet

| Stephani404 a răspuns:

Din cate stiu eu, iluminatii erau cei care s-au gandit ca toti oamenii trebuie sa invete, nu doar cei bogati. Asa a aparut fenomenul de iluminism in istorie care i-a schimbat cursul. Iluminismul este o ideologie care dorea sa creeze o societate rationala.
Cu religia nu stiu sa aiba vreo legatura directa, insa are cu biserica. In acel timp, biserica cu Papa in frunte conducea Europa si nu doreau prea multi oameni invatati, vroiau sa impiedice dezvoltarea clasei de mijloc[pe atunci existau doar nobilimea(din care faceau parte episcopii si oamenii "cu sange albastru") si oamenii saraci care lucrau pamantul si aveau putina independenta si taranii iobagi(care nu aveau independenta];
Iluminatii nu reprezentau o amenintare decat pentru biserica, insa pentru omenire au fost o binecuvantare, daca nu erau ei, nici noi nu am fi ajuns unde suntem acum.
Sper ca te-am ajutat!