| sabin89 a întrebat:

Se poate spune că materia este o formă de existenţă a energiei? Este corectă această afirmaţie?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu se poate spune, ci se spune deja. Dar asta este doar concluzia noastră ca niște ființe inferioare, încă nu știm cu exactitate ce se întâmplă la nivel cuantic.

34 răspunsuri:
| sabin89 explică (pentru Inferno):

Energie condensată...Cam greu de înghiţit acest concept. Dar nici nu pot să îl contest.

| BabaOarba a răspuns (pentru sabin89):

E definita de fizica. Materia este formata din particulele numite fermioni (care se supun principiului de excluziune al lui Pauli), care au anumite proprietati, iar energia este purtata de particulele numite bosoni (nu se supun principiului de mai sus), care au proprietati diferite fata de fermioni.

| sabin89 explică (pentru BabaOarba):

Sunt acestea (fermionii şi bosonii) nişte particule fantomă? Ce crezi?

| BabaOarba a răspuns (pentru sabin89):

Bineinteles ca nu, sunt particule studiate de catre fizicieni de zeci de ani, particule cu proprietati clare, particule cu care se joaca in accelelratoarele de particule.

Nici nu stiu exact ce inseamna "fantoma". Daca te referi la faptul ca sunt solide asa cum e calculatorul de pe care scriu, atunci nu, la nivel micro particulele se comporta cuantic. La nivel macro dau senzatia de ceva compact si ferm, datorita fortelor care le leaga. La nivel micro toata fizica clasica nu mai are sens iar particulele se comporta in functie de probabilitati. Asta nu inseamna ca nu exista sau ca nu se supun legilor fizicii.