| Inferno a întrebat:

"„Teoria Big Bang" este modelul care explică apariția materiei, energiei, spațiului și timpului, altfel spus la existența Universului." Wikipedia. Cat de corect este sa introducem energia aici,cand legea conservarii energiei spune ca energia nu poate fi creata si nu se pierde, doar sufera un proces de transformare.

24 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cind spui teorie deja spui totul. Exista atitea incit fiecare nu o poate accepta decit pe cea mai plauzibila din punctul lui de vedere.Nu este nevoie de a introduce energia aici pentru ca ea este aici si circula netulburata, transformindu-se dupa habitatul in care haladuieste fara a cunoaste timpul.

| doctorandus a răspuns:

Big Bangul a creat toata energia din Univers. Benzina, electricitatea, caldura Soarelui, etc. nu sunt decat o portiune a energiei create initial. Am vazut asta la Istoria lumii in doua ore pe History Channel.

| Archdaemon a răspuns (pentru doctorandus):

M-am uitat si eu si asa e...

| sabin89 a răspuns:

Sa mai complic si eu problema. Big-Bangul se spune ca a fost o explozie uriasa. O explozie este un fenomen care are loc la un anumit timp si intr-un anumit loc in spatiu. Dar timpul si spatiul au fost create de Big-Bang. Deci unde a avut loc? si cand?

| RAY a răspuns:

Nu poate fi creata dar cum a aparut ea la inceput?

| Inferno explică (pentru RAY):

Pai o alta teorie spune ca inainte de Big Bang a exista un ocean de energie.
Dacea energia a aparut dupa big bang, automat cade teoria asta.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Oceanul ala de energie cum a aparut? ce la cauzat?

| Inferno explică (pentru RAY):

Nu stiu.
Dar legea conservarii energiei spune ca energia nu poate sa apara, ea exista.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Inferno asta spun si crestini ca dumnezeu nu apare el exista, sunt eu ateu dar nu cred ca din nimic a aparut tot universul astea sunt basme creaza tu un univers din nimic

| Inferno explică (pentru RAY):

Legea 1 a termodinamicii este una din cele mai importante legi si afirma treaba asta.

| WhatheWow a răspuns:

Teoria Big Bang este doar o teorie acceptata de comunitatea stiintifica insa la fel ca si Teoria Relativitatii lasa loc prea multor spculatii in aceasta privinta si nu scoate din contex nici macar natura mistica a formarii Universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din cate am inteles TOTUL este energie ordonata deci...a fost de la inceput.

| i86e2 a răspuns:

Universul are energie totală zero, asta fiindcă există și energie negativă, un exemplu e forța gravitațională.

| Inferno explică (pentru i86e2):

Putem transforma energia negativa in pozitiva?
Da-mi si mie sursa, daca este de pe net, sau spune-mi documentarul/cartea din care ai luat informatia.

| i86e2 a răspuns (pentru Inferno):

Eu am auzit asta din mai multe surse. Poți să citești cartea "A Universe from nothing" - Lawrence Krauss, sau poți să vezi video-ul acesta:
http://www.youtube.com/watch?v=7ImvlS8PLIo

| doctorandus a răspuns (pentru i86e2):

Deci sa inteleg ca apa curge la vale din cauza hidrocentralelor, care pompeaza curgerea ei folosind mult curent electric?

| sarah67 a răspuns:

Eu una cred ca dumnezeu a creat totul. teoria big bang este falsa, la fel ca teoria evolutiei!

| Cosmin86 a răspuns (pentru sarah67):

Daca teoria evolutiei e falsa, cum explici toate dovezile? Si cum explici ca unii oameni sunt negri, asiatici, etc? Daca toti ne-am tras din Adam si Eva era IMPOSIBIL sa fie rase diferite.

Mai documenteaza-te, prostia ta de zeu nu a creat totul happy

| Inferno explică (pentru Cosmin86):

"era IMPOSIBIL sa fie rase diferite."
Nu fi atat de sigur.
japonezii sustin ca se trag din Homoerectus nu din Homosapiens.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Inferno):

Oricati copii ar face 2 albi nu rezulta un negru, si invers la fel. Adam si eva erau unul alb si unul negru? Atunci indienii cum au aparut?

| Inferno explică (pentru Cosmin86):

Ce treaba are mai omule adam si Eva, eu vorbeam ceva diferit.

| Inferno explică (pentru Cosmin86):

Si ca fapt divers, negrii sunt negrii pentru ca s-au adaptat la clima respectiva asa ca au avut nevoie de un pigment mai inchis. Evolutie. Daca supui un om la niste conditii diferite de clima se va adapta, poate ca nu acel om, dar generatiile ce vor urma, incet incet.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Inferno):

Da, dar nu se schimba rasa, se adapteaza altfel. Are treaba cu Adam si Eva, ca asta prezinta crestinii in locul evolutiei

| Inferno explică (pentru Cosmin86):

Eu spun ce cred japonezii.