| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce energia? Dar materia? Care e diferenta dintre cele doua? Care e originea energiei? Dar a materiei?
Cate tipuri de energie exista?

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cauta pe google, ai mai sus.

| a3e6u9 a răspuns:

Părerea mea e că energia e mișcare, sau vibrație. Materia e energie condensată.

Originea materiei/energiei e o fluctuație cuantică care a creat perechi de particule-antiparticule care s-au anihilat dar a rămas niște materie/energie în urmă, deși Universul are energie totală zero din cauza energiei negative (gravitația).

Tipuri de energie: cinetică, potențială, mecanică, chimică, electrică, magnetică, nucleară, termică etc. Vezi aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Forms_of_energy

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Poti da exemple mai ample ale acestor forme de energie?