| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca de o singura energie beneficiaza omul pentru a exista. Ei bine, el poate alege directia pe care sa o consume. Unii aleg sa o consume pe cai ale lacomiei de a acapara mai mult decit strictul necesar si au pretentia, meschina de altfel, ca nu se inscriu in categoria oamenilor cu intelect limitat ori, prin intelect limitat, exact directia asta se intelege. Vor pricepe vreodata?

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai "membru Seal" Harciog am tras concluzia in urma experientei de viata de pana acum, ca lacomia in afara de faptul ca este o mare prostie dar este si o boala care macina trupul si ucide starea degajata, libera si frumoasa a spiritului uman.

| Hombre a răspuns:

Lupule Bil Gates a facut avera aceea imensa nu din lacomie ci din inteligenta, cred ca Harcioc s-a referit la starea de lacomie de tip Hagii Tudose.

| Vizitiul a răspuns:

Daca-s lacom la anumite chestii, automat, o sa fiu lacom si fata de propria mea persoana. Eu cred ca au perceput demult treaba asta, numai ca lacomia este un drog, care odata uzitat trebuie iarasi luat. Este un drog care creste cantitate pe zi ce trece. Din ce ai, tot mai mult iti doresti. Imperiile se darama atunci cand nu mai exista acel drog, pentru ca-i un stil de viata si aceasta. Cum unii traiesc pentru a iubi, altii traiesc pentru a lacomi.

| Alphawolf a răspuns:

Nu pot sa-ti dau dreptate. Strictul necesar este ceva relativ. Cine ar putea hotara ce inseamna strictul necesar? Eu, spre exemplu, nu stiu sigur ce ar inseamna strictul necesar pentru mine. Strictul necesar inseamna un acoperis deasupra capului, un schimb de haine si ce sa punem pe masa? Daca asta inseamna strictul necesar inseamna ca toti avem o problema, toti suntem lacomi. Omul nu se multumeste cu orice acoperis, nu se multumeste cu orice haina, nu se multumeste cu orica mancare, etc Lacomia este si ea realtiva intr-o oarecare masura.
Toti suntem nemultumiti daca vrem mai mult decat avem, daca ne dorim o viata mai buna. Fiecare persoana isi doreste mai mult. Eu la situatia mea, tu la situatia ta, Bil Gates la a lui. Bineinteles, vei spune de Bill Gates ca el este lacom, cei trebuie mai mult decat are, pentru ce? Si el ca si noi isi doreste schimbarea situatiei lui in bine, in caz contrar, sperantele si interesul lui in aceasta directie ar fi moarte...si nu ar fi normal. Deci nu, nu VOM pricepe niciodata.

| Maximus a răspuns:

"Lacomia" unora, lipsa de intelec a altora. Faptul ca te gandesti la cineva ca este lacom, numai pentru ca spera la un trai mai bun, atesta faptul ca nu intelegi cu adevarat ce inseamna viata. Faptul ca ai bani, si poti avea totul din punct de vedere material, nu inseamna ca esti pe deplin fericit, si prin urmare aspiri spre mai bine. Strictul necesar (oare cati dintre noi poate trai, cu asta?!), aproape nimeni, stii de ce?- pentru ca suntem invidiosi, pe cel de langa noi, il judecam in fel si chip, pentru faptul ca are mai mult decat noi, pentru faptul, ca a stiut sa se descurce (nu conteaza cum), de multe ori scopul scuza mijloacele, (rareori in limita legii din pacate), dar a reusit sa scape de unele probleme ale vietii cauzate de lipsa banilor. Omul e lacom nu pentru ca nu are, sau pentru ca aspira la mai mult decat are, ci e lacom pentru ca vrea sa aiba ceea ce are aproapele sau.
Maximus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci de ce nu acceptam ceea ce sintem? Adeca avem intelect limitat.