| AdrianBica a întrebat:

Se spune ca veriga sclaba reprezinta adevarata valoare a unui grup, a unui colectiv. Daca si religia si stiinta au cate o veriga sclaba, atunci eu ce sa cred?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cred ca prima asertiune din mesajul tau trebuie inteleasa in sensul ca puterea unui colectiv poate fi subrezita de simpla existenta a unei verigi slabe; numai ca,din nefericire,afli ca exista o veriga slaba abia atunci cand avaria s-a produs; pana atunci poti doar sa o banuiesti, dar n-ai certitudini; daca nu in existenta, macar in gradul de slabiciune a verigii in discutie.Cand veriga slaba cedeaza, nimic nu mai e de facut si colectivul intra in disolutie.Cat priveste religia, dar si stiinta, au mai mult decat o veriga slaba; si atunci nu-ti ramane decat propriu-ti suflet; care alege ce i se potriveste mai bine.Asculta-l si vei sti.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cine a spus asta?
De ce ar reprezenta veriga slaba adevarata valoare a unui grup?

| miradoniz a răspuns:

Crezi ce vreiwinking Mie mi se pare minunat Iisus,care ne cheamă sa fim "servitori inutili",ai unui Dumnezeu "umil și blând la inima".Si este adevărat ca dragostea pare multora puțin lucru,și este desconsiderata și ignorata-dar dacă o avem cu adevărat(nu numai coaja goala a vorbelor), putem face orice!hee heeNu e ea veriga slaba, dar care ne da putere?

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Să nu crezi tot ce auzi!

| Zenithf a răspuns:

Ia ceea ce este mai bun din ambele parti. Adica crede si cerceteaza. Doar popii zic sa nu cercetezi, ca sa conduca mai usor turma.

| Ghost_1336 a răspuns:

Crezi in ceea ce vezi. Stiinta poate fi aplicata, e vizibila. Religia (Dumnezeu) nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca stiinta si religia sant imperfecte.singur Dumnezeu este perfect iar noi ne straduim toata viata sa implinim in noi chipul celui dupa care am fost creati.