| Meme10Memu a întrebat:

Se va putea detecta daca vreun atom dintr-un produs alimentar a facut parte din structura celulara a unei persoane decedate de mii de ani?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tot ce moare se descompune fie om sau animal fie plante.Prin descompunere se transforma in elementele chimice din care a fost format si in amestec cu pământul devine ca un îngrășământ pentru pomi sau plante care cresc si au rădăcinile înfipte pana la cadavru.Așa ca cei care am consumat fructe din pomii care cresc prin cimitire ne-am îmbogățit cu ceva minerale provenite de la înaintașii noștri.

6 răspunsuri:
| AdrienWH a răspuns:

Nu cred. Deoarece, in mii de ani, corpul uman nu va mai exista, ca omul dupa ce a decedat, a intrat in putrefactie, si respectiv s-a descompus. Iar in mii de ani, nu va mai exista nimic din respectivul corp. Tin sa mentionez ca asta e doar parerea mea. Nu sunt sigur.

| Bizon95 a răspuns:

NU exista nici o solutie de a dovedi pe unde a umblat un singur atom
si nici macar o singura molecula

singurul lucru sigur e ca, daca nu e hidrogen sau heliu, atunci a fost produs in ultimile faze de viata a unei stele (DA, noi toti suntem facuti din praf de stele, NO SHlT... cauta pe google)

| Meme10Memu explică (pentru AdrienWH):

Da, dar atomii ce au apartinut unui om nu se pierd niciunul. Niciun atom nu se pierde sau nu dispare. Daca ar exista o forta care sa reuneasca acei atomi ar fi ca si cum omul nu a murit sau nu a disparut niciodata.

| sierra1 a răspuns:

Interesantă intrebare. foarte probabil (chiar o probabilitate mare) să se întâmple cum spui

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Hranire in sens invers. Daca in timpul vietii oamenii se hranesc cu plante, dupa moartea oamenilor plantele se hranesc cu oameni. Plantele se mananca intre ele. rolling on the floor

| Daniel323 a răspuns:

Pupatorii de moaste deja sunt avansati la acest capitol.
Sau cei care pupa mortul