| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pot sa intreb si eu de ce o mare parte din injuraturile romanesti sunt cu ''bagami-as...''?
De la familie, persoane decedate, etc.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca in trecut, cand eram mai imbecili si mai barbari decat acum, era o lipsa mare de respect fata de persoana pagubita daca ii faceai chestiile astea ( la propriu ).

Si daca va ganditi, da, in trecut se profanau morminte, violau mame, copii, bunici, tati, frati, surori, la greu... Si de atunci au ramas injuraturile astea care exprima lipsa de respect fata de cineva pe care il urasti.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asta e nivelul de cultura.

| LordCristobal a răspuns:

Din lipsa de educatie si frustrare.

| malakeie a răspuns:

Mai vreau sa adaug ceva: Nu stiu dar cel putin mie mi se pare stupid folosirea organului genital in cam toate injuraturile, sau actiunile sexuale. Pana la urma injuri pe cineva deci ii doresti raul, nu sa ai interactiuni sexuale cu acea persoana.