| anonim_4396 a întrebat:

Se zice c, a adevarul are picioare lungi. minciuna are picioare scurte... da multe.care-i mai avantajat?

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Adevarul este cel mai bun.happyMinciuna pana la urma se va descoperii.winking Dc sa minti cand sti ca pana la urma tot se va descoperii minciuna?happy

12 răspunsuri:
| anonim a răspuns:

Ma surprinde o chestie foarte interesanta:toata lumea spune ca detesta minciuna, insa daca stam sa analizam pe fiecare in parte, este imposibil ca acea persoana sa nu fi mintit, cu buna stiinta, cel putin o data in viata.nu am fost chiar atat de rau incat sa spun de cel putin 100 de ori.atunci,daca a mintit, de ce o mai deranjeaza cand este mintita la randul eui de catre altcineva? ceva doza de ipocrizie? eu am spus si ma repet:nu ma intereseaza daca cineva ma minte sau nu, pentru ca eu am invatat sa nu cred totul.asa ca fiecare crede ce vrea.singurul lucru ce ma indispune este, si ma repet, prostia.

| anonim a răspuns:

Gabyzza-nu imi place cand cineva se ascunde dupa deget.imi place sa spuna in fata si atat.insa toata lumea spune ca detesta minciuna, iar pe de alta parte, mint..., chiar mi se pare puerila intrebarea gen, iti place minciuna? sau altele ce deriva din asta, insa cu acelasi inteles.sincer acum.

| borsec a răspuns:

Sa minti mult.

| Shery a răspuns:

Eu cred ca noi aici vorbim de ideal. Toti gresim, toti mintim. A gresi e omoneste. Dar a invata din greselile noastre sau ale celorlalti, aceasta este ceea ce ne face cinste.
Am mintit. Si mult. Dar incerc sa nu mai mint. Si asta este lucrul care ne face sa nu putem fi numiti mincinosi.

| irynna a răspuns:

Adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Adevărul este avantajat că este singur și nu are concurență.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minciuna are picioare scurte (se va afla pana la urma care este adevarul) deci tot la adevar ajungi in cele din urma.
Adevarul oricat este el de negru, va fi mult mai apreciat decat minciuna.
Adevarul iese intotdeauna la iveala deci de ce sa alegi minciuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emil nu am spus ca nu am mintit niciodata...ca nu asta era intrebarea. happy
Oricum si minciuna este de mai multe feluri, minti ca sa aperi pe cineva de altii sau de adevar, exista minciuni nevinovate cum ar fi: ai mancat azi? da (cand de fapt e nu). Si omisiunea pentru mine este tot minciuna dar asta e alt subiect. happy
Si pana la urma ce tie nu iti place altuia nu-i face happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da adevarul e singur. minciuna, sau o minciuna mai are nevoie de inca zece mai mici care sa o acopere si sa-i piarda urma.astea sunt picioarele ei multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau sa va contrazic dar cateodata minciuna isi cumpara pantofi cu toc si poate sa ajunga mai inalta decat adevarul laughing...stiu asta din propria experienta...sa stiti ca nu toate minciunile sunt descoperite...bineinteles daca sti sa mintiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minciuna:d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt de acord cu asta