nony
| nony a întrebat:

Se zice ca speranta moare ultima... Paná si sperantele au termen de valabilitate in aceasta lume expiratá. O lume a noastrá, a tuturor, transformata cu voia noastra sau fara intr-un morman de gunoi in care foarte putini se numesc ¨gunoieri ¨. E foarte greu sa-ti mentii speranta in viata atunci cand incerci sa te agati de ce a mai ramas ¨curat¨, intr-un final, realizezi ca si ultima ta sansa spre curatirea sufleteasca ti-a fost furata, amenitata sau chiar omoratá fara mila de ¨fantomele¨ de langa tine.
Cauti adapost acolo unde te astepti sa-l gasesti, in sufletul si in inima persoanei ce iti sopteste : Te iubesc! - Un ¨ Te iubesc ¨ care si-a pierdut puterea de a-ti strapunge scutul din jurul inimii. Un cuvant ce si-a pierdut semnificatia in viata reala, fiind real si adevarat, paradoxal, doar in operele marilor poeti.In realitate, mancatorii de suflete au reusit sa-ti distruga sensibilitatea in fara tuturor acestor sentimente nobile - iubire, noblete, daruire, milá, UMANITATE. Le-au transformat cu succes in : inganfare, invidie, urá, lacomie, lasitate si perversitate.
Victimele acestor vremuri sunt ascunse in spatele vietii.Sunt doar umbre si toatá stralucirea de altadata a disparut.Sunt inchisi intr-un loc al inimii lor ce inca n-a fost atins.Acolo,intr-o lume ideala, sunt stapanii propriului destin.Sunt fericiti si impliniti intr-o lume ...virtualá. Refuz sa cred ca asta ar fi ultimul refugiu din fata oamenilor.Refuz sa cred ca imi intorc spatele si-mi aplec capul fara speranta ca ceva se va schimba.Trag de ultima suflare a sperantei si ma gandesc ca nu totul e pierdut.
Oare va mai rasari soarele in sufletele noastre?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

"E foarte greu sa-ti mentii speranta"... de la nastere si pana pe la 12 ani esti plin de curiozitati de a explora, a invata, sa primesti o jucarie, o prajitura, sa ai bicicleta, sa mergi in excursie, sa vina vacanta, sa te joci, sa fii cat mai liber, fara griji si speri. In adolescenta se schimba lucrurile, incepi sa te intrebi ce vrei sa faci in viata, ce scoala sa urmezi, ce meserie, vrei sa fii mai mare de varsta, visezi mult cu ochi deschisi, iti alegi modele, te indragostesti de te miri cine, faci pasiuni, te incearca sexul, vrei sa stii mai multe si speri. la 20 ani marile sperante visesi bani multi, sex mult, esti plin de energie, treci peste toate, azi cazi maine te ridici, esti contrariat si contrazici pe toti, ai avint, treci prin foc, vrei sa te casatoresti, vrei copii, nu vrei sa te casatoresti si speri. 30-40 de ani, Casatorit, copii, plin de responsabilitati, probleme de toate naturile care exista pe pamant, nemultumiri, reusite, somer,, despartit, probleme cu copii, probleme cu partenerul, probleme cu parinti, trei generatii cu vederi diferite, inca puternic, creativ, conducator, ambitios, forta in gandire, experienta, vrei mai mult si speri. 60 de ani, daca nu ai iesit la pensie mai ai putin, pensionar, primesti bastonul, emotii, primele lacrimi melancolice ca se duse atata vreme, ghidusii cu nepoteii, mai rezervat, ingandurat, obosit si speri sa-ti mananci pensia cat mai mult. 80 de ani, care ii prinde, albit, fata marcata de vremuri, dezechilibrat, lipsit de viitor, te rogi de putina sanatate, mintea slabita, adus de spate, uiti unde pleci si de ce te duci, miscari greoaie, absent, nebagat in seama, uitat, si te gandesti daca mai apuci pensia de luna urmatoare. Si "Trag de ultima suflare a sperantei si ma gandesc ca nu totul e pierdut".

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Întotdeauna am spus că speranţa moare ultima dar sigur moare şi ea. Ia uite că nu-s singurul.
Dacă va mai răsări soarele şi pe strada noastră? Cel mai probabil da, dar nu pentru că am eu speranţa că aşa se va întâmpla ci pentru că totul, de la evoluţia speciei umane, la istorie şi la apă, totul, are loc ciclic.
Ce ne trebuie mai presus de speranţă? Răbdare şi tutun.
Numai bine.

| Vizitiul a răspuns:

Incearca sa fii ceva mai laconic, asta pentru a avea mai multe persoane care sa aiba chef sa citeasca si sa posteze un raspuns. Spun asta pentru ca romanii din ziua de azi se plictisesc repede.
Si acum sa trecem la intrebare. Sunt de parere ca, soarele este rasarit in fiecare suflet, inca de la nastere. Vezi momentele copilariei, era tot un soare, dar odata cu inaintarea in varsta au inceput sa apara si nori gratie faptului ca aflam mai multe si ne dorim mai multe, si de multe ori nu izbutim. Soare in suflete avem, dar avem si nori, de aia nu-l ginim. Nu stiu cand o sa dispara norul, dar stiu ca noi l-am creat inconstient prin simplul fapt ca ne dorim prea multe superficialitati, uitand intr-un fel de ceea ce ne este cu adevarat folositor. Asa este omul, se plange de propriile lovituri, fara a recunoaste ca s-a lovit singur.
Hai sa nu ne mai dam suturi in c.ie, sunt sigur ca n-o sa ne mai doara! Cine detine reteta, rog sa mi-o paseze si miehappy.

| Vizitiul a răspuns:

Nony- Nu astept multumiri pentru ca raspund pe TPU, raspund pentru ca-mi face placere.
Apropo de : "Eu nu-mi dau suturi in c.ie.Mi-au dat altii." Nu ai luat mai multe suturi in c.ie decat ai permis sa ti se dea.

| Razvan a răspuns:

Nony draga ce mai faci?big grinPe unde ti-a umblat coada in ultima vreme?tongue
Postul asta e cam... dark. Speranta nu moare inainte de a te ucide pe tinehee heeExista oameni care nici sa mai spere nu mai vor, pentru ca e un lux ce nu si-l mai permit.Problema cu dragostea e nasoala, ai dreptate.Niciodata nu poti afirma ca il cunosti pe cel de langa tine si odata ce cu timpul aduni experiente neplacute, incepi sa devii imun.La flirturi, la declaratii, la semne ca te place. Dar tu nu ai dreptul sa faci asta.Esti prea tanar sa te saturi de ea. Speranta si iubirea vor fi oriunde, mereu, pana si in cel mai pustiu suflet

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o intrebare pur retorica, la care ti-ai raspuns singur, inca din prima propozitie a postarii. Parafrazandu-l pe Marin Preda spun si eu: Unde speranta nu e, nimic nu e! S-auzim si de bine!

nony
| nony explică:

Matrafoxat - postarea nu este pentru analfabeti sau pentru cei care citesc matrimoniale.Nu oblig pe nimeni sa se plictiseasca citindu-mi postarea. Daca n-au nimic de zis sau citesc pe diagonala fara sa intelega, ii rog din suflet sa nu raspunda.Sunt constient ca mai mult de 10 raspunsuri n-o sa am.Normal,daca intrebam in ce perioada i-a venit menstruatia Hanei Montana, imi raspundea jumate de site.Cand e ceva mai complicat si iti da de gandit, rotitele din creierasul micutilor se blocheaza.
Acum, dupa observatia ta, ar trebui sa-ti multumesc ca ai citit? Nu, consider ca a fost placerea ta sa pierzi 5 minute din timpul tau sa-mi raspunzi.
Revenind la raspunsul tau. Una peste alta, imi dai dreptate si esti pe aceaisi lungime de unda, in acelasi timp, incerci sa dai o explicatie lipsei de omenie. E diminutiv spus ¨nori¨ pentru ca in realitate, e o adevarata furtuna in sufletele unora. Dar nu o furtuna constructiva prin care incearca sa rupa barierele trase de societate. E o furtuna care creeaza altele si mai puternice.Esti un fericit daca ai avut parte de soare in copilarie.Gandeste-te la orfelinate.Soarele nu prea intra in cladirile alea...
Eu nu-mi dau suturi in c.ie.Mi-au dat altii.

| MidnightLady a răspuns:

Daca tu continui sa te lamentezi, vei vedea rasaritul soarelui cand oi vedea eu eclipsa totala a acestuia. Pana stai si filozofezi in aceasta lume virtuala, indreapta-ti spatele, ridica-ti capul si fa ceva pentru a-ti reaprinde si mentine speranta.

| ahlrh a răspuns:

Si eu asteptam un gest, sa-mi arate ca ma iubeste, sa-mi spuna macar TE IUBESC, dar nu pentru ca dadea semne anonime, care nici nu erau adevarate, de aceea am ales sa-mi inchid sentimentele inter-un cufar numit "inima" care vor fi eliberate cand voi gasi persoana care o si ma iubeste.
Iar soarele va rasarii atunci cand cuvantul Te iubesc va avea cu adevarat o semnificatie buna.

Daca ai observat una sau mai multe greseli gramaticale-mi cer scuze.
Daca acest raspuns iti pare a fii
Castigator/Necastigator, Inteligent/Supid, Folositor/Nefolositor sau pur si simplu
tea amuzat te rog puncteazal, daca tot ai facut efortul de a citii
(Va rog nu dati punctajele-n prostie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce salasluieste in inima ta.in mintea ta si in trupul tau.ai in tine doua fiare, intre care se da o lupta. una este blanda, credincioasa loiala, iubitoare. cealalta e cruda, rea, feroce.castiga lupta cea pe care o ingrijesti si o hranesti mai bine.asa va fi intuneric sau lumina in sufletul tau.