| anonim_4396 a întrebat:

Sentimentele de fericire, ura, dragoste fac parte din viata noastra. Dar totodata ele ne si consuma puterile. O persoana care isi poate inlatura sentimentele, lipsit de compasiune, caruia puterile nu ii sunt scurse de ura, care poate gandi totul la rece, care poate calca peste oricine, Dar peste orice pentru a isi indeplini telul, poate face orice. Da, s-ar transforma intr-o masina, dar gandurile de genul " nu pot face asta", "constiinta nu ma lasa" vor disparea. El este in stare sa isi elimine prietenii, familia si persoanele dragi ( pe care de altfel nu le are doar pentru a isi indeplini visul). Pentru el oamenii ar fi doar niste unele, iar daca nu va face nicio greseala in planul sau societatea nu il va putea elimina. Ce parere aveti, ar putea exista o astfel de persoana? Si daca da, ce ar trebui sa faca pentru a ajunge la un asemenea nivel?

Răspuns Câştigător
| Quiescent a răspuns:

Eu consider că pentru a ajunge la un asemenea nivel trebuie să treci prin niște traume foarte grave că altfel, nu-i găsesc explicația pentru această impasibilitate.

5 răspunsuri:
| dexro a răspuns:

Da normal ca exista persoane din astea, de fapt nu sunt chiar atat de diferite cum par...
In primul rand conform descrierei tale acesta persoana este plina de sentiment. Doar cu sentiment ai dorinte, scopuri, teluri, fara sentimente nu iti mai trebuie nimic nu mai faci nimic, nu vrei nimic.

| Mary_5158 a răspuns:

Deja exista asfel de personaj,pe ecranele cinematogrfelor, unde se explica clar motivele, si punctul lor de finere. Desi sunt multe de comentat aici. eu as raspunde la intrebarea ta cam asa:''Ce ar trebui sa faca? sa se lupte cu el insusi! cred ca e de ajuns pentru o astfel deee... nu stiu, inventeaza-i un nume
e doar o parere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata dusa in trecut si atrocitatile suferite il vor arunca acolo.Dar nu cred ca e vorba de vreun plan.El doar traieste, atit si nimic mai mult.Iar faptul ca isi elimina prietenii, chiar si familia o va face motivat de purtarile lor fata de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

vezi hircioage? si tu mai ziceai ca suferi de n personalitati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sint o singura persoana dar,din pacate sau din fericire,sint supus trairii fiecarui moment si, cum suferim modificari in fiecare secunda, iar momentele nu sunt aceleasi supunindu-ne la trairi mai puternice sau mai slabe ca intensitate.