| Hammurabi a întrebat:

Specia umană, singurele ființe raționale și cu conștiință de sine, din universul cunoscut?
Nu am fost creați de nimeni?
Atunci suntem doar o simplă întâmplare unică și irepetabilă.
Sunteți confortabili cu afirmația asta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu am sa dau un raspuns la intrebarea ta, raspuns care ar insemna o simpla presupunere.
Doresc sa fac doar cateva observatii cu privire la cele ce s-au scris aici.

S-a spus ca: "universul este mare si inca necunoscut", ceva in genul asta.

- Universul NU o sa fie niciodata cunoscut, nici macar 10%.
Nu "inca", nu "candva".
- Doua raspunsuri pe care le-am dat aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18658759/
...sper sa lamureasca aceasta problema.

S-a mai adus in discutie statistica si "sute de miliarde de galaxii".

- Le comunic celor care au facut-o, ca ecuatia de la Green Bank NU estimeaza numarul de posibile civilizatii din galaxie si/sau univers, eroarea factorilor din ecuatia lui Drake conducand spre cifre ca: 10 miliarde de civilizatii doar in Calea Lactee, si o singura civilizatie: a noastra, unde "10 miliarde de civilizatii", se loveste dur de paradoxul lui Fermi, ori, cand ai o asemenea plaja de: 1 - 10 miliarde... :)

S-a mai vorbit de: "aparitia vietii ca si moment repetabil combinatoriu", "logica inseamna 2+2=4", "selectie naturala..."

- Nimeni nu stie cum a aparut viata, si in acest cadru, exista doar doua momente:
Momentul zero: Aparitia vietii
Momentul 1: Explozia cambriana
In afara acestor "doua etape", in domeniul Bio nu s-a mai intamplat nimic notabil, nimic repetitiv.
- Logica NU este "una", tot logica este si 1+1=10, adica: unu plus unu egal unu zero, de exemplu. :D
- Selectia naturala a incetat demult sa functioneze la om, acesta nefiind un argument pentru lumea vie care beneficiaza de tehnologie.
____________________________
Deocamdata, atat. Daca vreun user se simte lezat de observatiile mele, e liber sa comenteze, sunt deschis la orice contraargument adus oricarei liniute...si vedem ce iese. :)

66 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

De ce unica si irepetabila?

| Hammurabi explică (pentru Sn4k3):

De ce?
În momentul în care răspunzi la întrebarea asta nu suntem unici și irepetabili? Ai tu alte informații?
Că presupunerile nu prea înseamnă nimic.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai si la cat de mare e universul nu e tot o presupunere ca suntem unici si irepetabili?

| mastadont a răspuns:

Până nu o să cunoaștem universul în totalitate este irelevant să spunem că nivelul de inteligență atins de specia umană este imposibil de replicat. În fond, noi cunoaștem doar o parte infimă din univers... Putem spune că, conform nivelului de cunoștințe pe care le avem despre univers la momentul actual nivelul de inteligență atins de specia umană încă nu a fost replicat în universul cunoscut, însă posibilitatea ca acest lucru să fie valabil pentru tot universul este infimă.

Bula
| Bula a răspuns:

Omul se crede cel mai destept din universul CUNOSCUT de el.
Insa, functionarea biosferei de pe Pamant este atat de complexa si functioneaza dupa reguli minutioase, incat tind sa cred ca sistemul biosferic a fost conceput (de cineva) sa se dezvolte singur.
Aceasta complexitate este atat de ampla incat noi, "cei mai destepti din lume", nu-i cunoastem nici fractiune din el.
Din aceste motive, cred ca biosfera pamanteana arputea fi un loc de cercetare ai unor entitati mult mai evoluate decat omenirea, dar care se tin la departare de aceasta "ferma".

| Hammurabi explică (pentru Sn4k3):

Dacă ne raportăm la momentul ăsta în care vorbim e o certitudine.
Acum. Ceea ce știm.
Suntem unici pentru că nu mai există așa ceva în universul cunoscut.
Suntem irepetabili, pentru că în atâtea miliarde de ani nu s-a mai repetat, nici măcar nu există faze intermediare.

Știința e ceva exact? Sau ceva ambiguu "e posibil să..."?

| Hammurabi explică (pentru mastadont):

Atunci, până nu o să cunoaștem universul în totalitate, nimic nu e relevant despre el.
Surprize pot apărea oricând. 00000000000

| Hammurabi explică (pentru Bula):

Total de acord cu tine.

| Brizbriz a răspuns:

"Atunci suntem doar o simplă întâmplare unică și irepetabilă.
Sunteți confortabili cu afirmația asta?"

se considera actual ca universul are 100 miliarde de galaxii, fiecare galaxie are intre 100 si 400 de miliarde de stele

dap, pamantul e o serie lunga, lunga de coincidente, dar la numarul de mai sus e ABSOLUT IMPOSIBIL sa nu fie si alte planete capabile de viata inteligenta

| RoCkKiD a răspuns:

Inca nu stim daca suntem o intamplare unica. Statistica nu e de partea acestei afirmatii.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Hammurabi):

Adica suntem unici pana cand nu mai suntem unici. Numai mie mi se pare o pierdere de timp ideea asta laughing? Cand cunosti foarte putin despre un anumit lucru, nu prea are rost sa faci afirmatii de genul si de asemenea cand discuti despre un lucru pe care nu il cunosti, poti sa vorbesti doar despre posibilitati si probabilitati (lucruri diferite de ambiguitati).

| mastadont a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact. Istoria științei ne demonstrează acest lucru cu regularitate, înainte se credea că pământul e plat și e centrul universului și acum s-a demonstrat că acesta este doar o planetă dintre multe altele, Exemple de acest gen sunt multe, exemple prin care viziunea noastră despre lume a fost întoarsă la 180 de grade de o cunoaștere mai detaliată a universului care ne înconjoară. Sunt sigur că și în viitor vor exista foarte multe asemenea schimbări de paradigmă pentru simplul fapt că încă nu cunoaștem destul din acest univers pentru a ne face o părere exactă și pertinentă asupra modului și regulilor sale de funcționare.

| nukeyly a răspuns:

Multe coincidente infinite si ciudatenii pe pamant care inca nu-l stim/intelegem dar si mai multe in spatiu.

Universul observabil este mare, si n-avem inca o trotineta cu care sa-l exploram tot [MUSK mai face ceva], cu siguranta mai exista viata extremofila nu neaparat cea cunoscuta din goldilock zone la +20 C,
poate
ca la minus 548, 15 Celsius avem surprize sau la +3000 C pe fundul unui ocean de Fluoroantimonic acid pe o planeta scufundata intr-o raza continua tip Gama in Marele Nimic dincolo de universul observabil.
---
Nu am fost creeați de nimeni?
Sunteți confortabili cu afirmația asta?

Cu siguranta cineva si-a dat delir maxim pe terra sau ceva alieni
din lipsa suprema de LENE [Desperado-Lenea =qvq6DzpO2wM ], au reprodus o simulare matrix si noi inca credem ca traim. 100100010101011100000010101001001010101000101001010010101000001011110100101010000100111010101010101111010010101010101000001000111110010011000110010 : P

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inca nu am explorat universul la pas, ca sa ne consideram fiintele superioare.
Stapanim doar o bila, dar nici pe asta bine. Bila asta ar putea fi o bacterie de sub covorul unei fiinte mult superioare noua, iar toata viata bilei ar putea insemna mai putin de o secunda pentru fiinta superioara.
Stiinta a trecut de mult peste "creator" si "ceruri".
Daca sacrificam porci si gaini, nu inseamna ca suntem stapanii universului.

| halogen001 a răspuns:

Atunci când avem un număr finit de posibilități, totul se repetă în timp. Dacă arunc un zar de un număr de ori suficient de mare, cu siguranță la una din aruncări voi obține varianta cu 2 puncte.
Dacă arunc zarul o singură dată sau doar de câteva ori, atunci e posibil să nu cadă fața cu 2 puncte la nici una din cele câteva încercări.
Așa e și cu materia. Numărul elementelor chimice e finit și atunci e normal să apară o aranjare a materiei sub formă de viață dacă există suficient timp.
Ca să fim creați de cineva, în mod conștient, inteligent și voit, acel cineva trebuie să aibă foloase de pe urma "creației". Dacă nu are foloase, atunci acel creator nu mai e așa de inteligent.
O entitate ajunsă la un asemenea nivel de cunoaștere nu ar face niște lucruri inutile pentru ea, nu ar face niște viețuitoare care să evolueze în milioane și miliarde de ani, nu s-ar ascunde de "creație" și ar fi capabilă să comunice cu "creația". O entitate inteligentă face direct și în timp scurt doar ce are nevoie, deci nu face purici și păduchi, ploșnițe, căpușe și țânțari pentru că nu ar avea nevoie de așa ceva și încă să mai aștepte miliarde de ani ca să evolueze viețuitoarele respective.
Ideea existenței unui creator inteligent, conștient și cu voință care face omul, purici și păduchi de care nu are nevoie și încă în urma evoluției în miliarde de ani e lipsită de logică, deci e doar o fantezie primitivă.
Realitatea ne arată că toate viețuitoarele sunt supuse evoluției în timp și selecției naturale. Pentru evoluția viețuitoarelor în timp sunt suficiente logica și proprietățile materiei, iar intervenția unor entități inteligente nu se vede, nu e necesară și nu e rațională. Ce nevoie are entitatea inteligentă de om sau de purici și de păduchi și aceia rezultați în urma a milioane de ani de evoluție? E evident că o asemenea entitate nu există și nici nu ar putea fi numită inteligentă.

Prin urmare suntem o "întâmplare" care se întâmplă garantat și e repetabilă în timp. Ceva ce nu e logic nu se va întâmpla niciodată. De exemplu un zeu care să fie iubitor, atotputernic, nemuritor, care să facă tot ce există și să mai fie și invizibil, orb, surdomut, să facă purici și păduchi, omul păcătos și "Pământul plat" nu a existat, nu există și nu va exista niciodată.

Pe de altă parte, vedem viața care există acum, deci e dovedită posibilitatea existenței vieții și prin urmare în timp viața poate să apară de o infinitate de ori, pentru că e un eveniment dovedit ca fiind posibil și logic.

Dorința de viață e specifică viețuitoarelor. O viețuitoare care nu are dorință de viață nu trăiește sau nu trăiește destul și nu mai ajunge să se înmulțească și atunci dispare codul genetic de viețuitoare care nu are dorință de viață. De aceea, majoritatea viețuitoarelor au dorință de viață și atunci e normal să dorim să trăim cât mai mult. Viețuitoarea nu își dorește să trăiască cât mai mult în urma unui raționament logic. Dorința de a trăi cât mai mult e o instrucțiune din codul genetic, e o caracteristică a tuturor viețuitoarelor care sunt ca un fel de roboței care execută programul de viețuitoare.

Realitatea nu o putem schimba, iar dorințele noastre nu sunt altceva decât rezultatul selecției naturale.

| sabin89 a răspuns:

Să presupunem că am afla despre existența, undeva în univers, a unei civilizații asemănătoare cu a noastră sau chiar superioare...nu am mai avea întrebări? Cum să nu! Ne-am întreba ăia cum au apărut; pe ei cine i-a creat.

| Hammurabi explică (pentru Sn4k3):

Asta am vrut să subliniez.
Dacă suntem conștienți că nu prea avem habar de mare lucru, cum de sunt unii atât de convinși (la atei mă refer) că nu pot exista forțe superioare, sau ceva supranatural care să fie implicat în apariția noastră?
Cum de pot posta aici pe site concluzii atât de categorice că nu poate exista nimic de genul ăsta?

| Hammurabi explică (pentru halogen001):

Acum, tu ce faci?
Aplici filozofia umană asupra întregului univers? Și crezi că se potrivește pentru că altceva nu există? (pentru noi, deocamdată) laughing

| Hammurabi explică (pentru sabin89):

În mod sigur am avea întrebări.
Probabil chiar mai multe.

Dar s-ar mai rări ăștia care deja au certitudini. laughing

| Hammurabi explică (pentru Brizbriz):

Pot fi de acord cu tine.
E absolut imposibil să nu fie.

Dar deocamdată NU SUNT.

| halogen001 a răspuns (pentru Hammurabi):

E vorba de logică. Logica nu ține de nici o viețuitoare. Logica e realitatea așa cum e. Nimic nu poate exista în afara logicii. Tot ce cunoaștem până acum e perfect logic. Dacă nu ar fi logic atunci pot lua o cană cu apă și să zic că am benzină laughing

| Sn4k3 a răspuns (pentru Hammurabi):

Cu asta sunt de acord. Nu-mi place cand vad atei sau credinciosi care spun ca exista/nu exista forte superioare (sau pur si simplu care sunt pro/anti religie) ca si cum ar fi un adevar categoric si ei il cunosc, nu doar o opinie sau o credinta a lor. Dar sunt fel si fel de oameni, unii mai manati de sentimente si instinct decat de logica, intelegere si de o minte deschisa. Asa ajung unii sa o dea in fanatism, fie ei atei sau credinciosi.

| Hammurabi explică (pentru halogen001):

Logica e inventată de rasa umană.
Și e valabilă doar pentru rațiunea rasei umane.
N-ai de unde știi cum și pe ce baze ar putea fi "construită" o altă entitate extraterestră.

Vezi, tu ești unul dintre "categoricii" de care pomeneam.

| halogen001 a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu când zic logică mă gândesc la raționamentul corect nu la tot felul de teorii.
Dacă un om spune că zeul atotputernic, nemuritor, atotștiutor, inteligent și iubitor trebuie să fie invizibil, orb, surdomut, incapabil să comunice cu omul, să facă purici și păduchi, să nu ajute oamenii, sa-i lase pe oameni în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie, atunci acel om ori are logica egală cu zero, ori e mincinos.
Așa înțeleg eu logica. Dacă un om spune că 2+2=5 atunci are logica zero, iar dacă spune că 2+2=4 înseamnă ca are o logică bună.

| Hammurabi explică (pentru halogen001):

Nu realizezi că tot ce spui se învârte în logica rasei umane? A ființelor de pe Pământ?
Orice altă entitate (că nici măcar ființă nu-i pot spune) e posibil să funcționeze cu totul altfel.
Un "altfel" pe care nici măcar nu ni-l putem imagina.
Încearcă puțin să treci cu gândirea peste limitele existenței umane.

| halogen001 a răspuns (pentru Hammurabi):

E ușor de trecut limitele dacă ignorăm realitatea. Așa pot să spun că există o entitate inteligentă și atotputernică care va veni peste 2 zile să îmi taie o mână și un picior opuse pe diagonală, iar ție să-ți lipească o steluță de aur în frunte.
Ce valoare are o asemenea afirmație? Zero. Are logică extraterestră?

E normal să folosim logica pe care o avem.

| Hammurabi explică (pentru halogen001):

Ok. Nu înțelegi.

| halogen001 a răspuns (pentru Hammurabi):

Am înțeles ca prostii poate spune oricine, dar ca să fie și adevărate trebuie să aibă o logica în spate, iar logica ține de realitate, nu de om. Omul poate fi cinstit sau mai puțin cinstit, mai inteligent sau mai puțin inteligent și de aceea orice raționament se bazează pe realitatea verificabila și mai puțin pe aberațiile sau minciunile debitate de unii sau de alții.

| Hammurabi explică (pentru halogen001):

Vorbim despre lucruri absolut diferite.
Nu e nimeni de vină.

| DarkDesire a răspuns:

De ce ar trebui sa fim creati de cineva anume(fiinta)?
Nu inteleg rostul intrebarii, totul e asa cum e
Nu sunt confortabil pentru ca afirmatia nu e adevarata, e doar o teorie inventata de unii
Eu cred ca mai exista si alte specii pe alte planete.