| Hammurabi a întrebat:

Specia umană, singurele ființe raționale și cu conștiință de sine, din universul cunoscut?
Nu am fost creați de nimeni?
Atunci suntem doar o simplă întâmplare unică și irepetabilă.
Sunteți confortabili cu afirmația asta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu am sa dau un raspuns la intrebarea ta, raspuns care ar insemna o simpla presupunere.
Doresc sa fac doar cateva observatii cu privire la cele ce s-au scris aici.

S-a spus ca: "universul este mare si inca necunoscut", ceva in genul asta.

- Universul NU o sa fie niciodata cunoscut, nici macar 10%.
Nu "inca", nu "candva".
- Doua raspunsuri pe care le-am dat aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18658759/
...sper sa lamureasca aceasta problema.

S-a mai adus in discutie statistica si "sute de miliarde de galaxii".

- Le comunic celor care au facut-o, ca ecuatia de la Green Bank NU estimeaza numarul de posibile civilizatii din galaxie si/sau univers, eroarea factorilor din ecuatia lui Drake conducand spre cifre ca: 10 miliarde de civilizatii doar in Calea Lactee, si o singura civilizatie: a noastra, unde "10 miliarde de civilizatii", se loveste dur de paradoxul lui Fermi, ori, cand ai o asemenea plaja de: 1 - 10 miliarde... :)

S-a mai vorbit de: "aparitia vietii ca si moment repetabil combinatoriu", "logica inseamna 2+2=4", "selectie naturala..."

- Nimeni nu stie cum a aparut viata, si in acest cadru, exista doar doua momente:
Momentul zero: Aparitia vietii
Momentul 1: Explozia cambriana
In afara acestor "doua etape", in domeniul Bio nu s-a mai intamplat nimic notabil, nimic repetitiv.
- Logica NU este "una", tot logica este si 1+1=10, adica: unu plus unu egal unu zero, de exemplu. :D
- Selectia naturala a incetat demult sa functioneze la om, acesta nefiind un argument pentru lumea vie care beneficiaza de tehnologie.
____________________________
Deocamdata, atat. Daca vreun user se simte lezat de observatiile mele, e liber sa comenteze, sunt deschis la orice contraargument adus oricarei liniute...si vedem ce iese. :)

66 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Tu nu ai de unde să știi cât de limitat este timpul pentru că ai o viață finită. Nici după cărțile cu povești primitive și absurde cu zei nu poți spune cum e timpul. Timpul e izomorf cu mulțimea numerelor reale care e infinită, prin urmare e infinit.
Tu nu ești credincios. Te-am întrebat și nu ai răspuns. Realitatea e că nu ești credincios. Se vede și din răspunsul pe care l-ai dat aici https://www.tpu.ro/go-to-answer/18691929/

=====================
Din punct de vedere religios, filosofic si sociologic, un Creator va exista tot timpul, atata vreme cat va exista specia umana, pentru ca religia, oricare ar fi ea, a fost si este singurul agregator in jurul caruia s-a organizat omenirea.
=====================

Apoi dacă spui că zeul e fără de început și fără de sfârșit asta se referă și la timp, că doar nu e vorba de altceva.

Și spațiul e infinit. Omul nu are cum să ajungă la distanțe mari și orice calcule ar face sunt lipsite de fundament practic.
Tot asa de bine poate exista ceva la o distanță suficient de mare cât să nu poată influența ceea ce măsurăm noi și să ne determine să spunem că Universul e finit.
Din punct de vedere logic și Universul e infinit pentru că e izomorf cu spațiul tridimensional unde apare din nou mulțimea numerelor reale care e infinită.
O teorie științifică e credibilă doar după ce e validată practic de realitate.

Un om mincinos are tot interesul să spună că minciuna lui e adevăr, că fără acea minciună totul era rău, nu mai era nimic, omul nu mai era om, iarba nu mai era iarbă și păduchii nu mai erau păduchi. Realitatea e alta. Omul nu e rezultatul unor povești primitive, fanteziste, puerile și absurde.
Caracteristicile omului sunt date de evoluția viețuitoarelor în miliarde de ani.

Eu acum pierd timpul cu tine spunându-ți toate aste, pentru că sunt convins că nu te interesează așa ceva. Din ce am văzut pe tine te interesează doar să susții religia și atât, prin orice mijloace. Succes în continuare, dar să știi că nu are nevoie de susținere. Te obosești degeaba ca mine. Religia e o consecință a caracteristicilor omului. Întotdeauna ceva există atunci când poate să existe, iar religia poate să existe și o face perfect.

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Scuze. M-am oprit la "Spatiul este infinit".
Mai departe de atat nu pot merge, cu asta te-ar da afara si de la o ora de fizica de clasa a-VIII-a, este delir sau nestiinta crasa.

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mulțumesc foarte mult pentru informațiile "adevărate" pe care le-am aflat de la tine.

Tu ai idei greșite despre tot și despre toate. Nu știi nici măcar ce e acela un profesor. După mintea ta odihnită, un profesor dă afară de la oră un elev în funcție de răspunsurile pe care le dă elevul la o întrebare.

Ești o sursa neprețuită și nelimitată de "știință" "adevărată".

Mă bucur că ai auzit de fizică și chiar de fizica de clasa a VIII-a și chiar îți recomand cu căldură să citești un manual de fizică de cl. a VIII-a, dar ca să înțelegi mai bine, poți începe cu manualul de fizică de cl. a VI-a și dacă vrei și ai ai timp, poți să mergi și mai departe, nu trebuie să te oprești așa de repede, că ai potențial, dar trebuie să ai mare grijă când ajungi la capetele timpului și spațiului ca sa nu te izbești de ele, pentru că acolo e Bau-Bau și nu mai funcționează magia neagră, deci pot spune fără nici un dubiu că e foarte rău la capete.

| UnderPressure a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu am motiv să îi cer. E numai un propagandist.

| relian a răspuns:

1-Eu din cate stiu, nu sa descoperit altundeva fiinte rationale, nici macar viata, ma refer la universul cunoscut.Deci intrebarea ta nu is are rostu.
2- Daca am fost creati de cineva? Nu cred ca am fost creati de cineva, mai degraba sintem urmasii unora care au poposit pe aceasta planeta.De unde au venit stramosii nostri? Asta nu cred ca o sa stim prea curand.
3-Daca sintem o intimplare unica si irepetabila? Nicidecum, poate exista si altundeva viata si specii rationale, ori pot exista specii rationale dar in timpuri diferite, ca urmare nu prea se pot intilni.
4-Daca is confortabil cu ce intrebi tu? Si de as fi fost asa cum spui, tot confortabil mas simti.

| Theo94 a răspuns:

"Specia umană, singurele ființe raționale și cu conștiință de sine, din universul cunoscut?"

Pana acum, da. (Nu s-a descoprit inca alta civilizatie pe alta planeta.)