| harciog a întrebat:

Stau si ma gindesc la puterea unor oameni de a respinge alti oameni. Pur si simplu ii resping instinctual fara a avea in prealabil nici macar timp de a gindi sau de a se intreba de ce si aici vreau sa iasa din discutie orice discriminare pentru ca nu despre asta-i vorba. Poate ni se intimpla tuturor.Sa fie rautatea din noi? Sa fie oare un impuls al subconstientului care, in multe cazuri, are nuante benefice? Sa fie oare puterea de a nu ne putea abtine fara a jigni? Sa fie oare numai reflectia celuilant?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Daca mi se pare ca nu esti "digerabil", la ce pana mea sa te "inghit" si pe urma sa te "vomit"? Nu crezi ca mi-as face un rau in plus? Iar daca ma fac, ca te "inghit" (chiar daca in mintea mea e exact contrariul), nu as fi ipocrit? N-ar fi o bulina neagra asupra caracterului meu? Deci, te ocolesc, nu te resping.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai din cauza instinctului respingator pe care il ai mai AnimalX nu mai esti cu confrati, tu ai trecut la iarba cu gărgăuni si ei a ramas la starea lor naturala.
http://www.youtube.com/watch?v=Ll8i1YLd5hg&NR=1

| EmaS a răspuns:

De obicei la prima vedere ne formam o parere despre persoana cu care venim in contact. Vocea si trupul sau ne indica atitudini, emotii, sentimente.Gestica,privirea,hainele de asemenea spun mai mult decat o pot face vorbele.,, De multe ori nu este nevoie de cuvinte, pentru ca faptele tale striga mai tare.,,

| Vizitiul a răspuns:

"Respectele" mele...

| harciog explică:

Nu sint nimic din ce ai spus Via.Sint numai ceea ce doresc eu pe moment si ma execut ca atare.Sa nu-mi amintesti de apele care se imputesc pina la urma, ale caracterului caci n-am caracter.Am o singura optiune; exist, din pacate sau poate din fericire.

| harciog explică:

Vizitiule,esti singurul care "respecti"existenta.

| NoChanceForUs a răspuns:

Să fie oare un alt mecanism de apărare dezvoltat de creier pentru că el știe ce-i mai bine pentru noi deși momentan e amețit de bere?

| Hăgiul a răspuns:

Adevărul doare, spune unui om prost cât de deştept este şi te va iubi, dar dacă îi spui adevărul te va urî!

| Eva a răspuns:

Ai raspuns deja in intrebare - "instinctual". Aici e cheia... totul e sa avem instincte bune!

| MindBlowing a răspuns:

Oricat ne-am lafai si ne-am regasi noi imaginar in prosteala aia parsiva, pardon, sintagma " Nu judeca o carte dupa coperta. ", sa stii ca e absolut normal sa discriminezi dupa aspect (chiar daca facem parte din aceeasi etnie/rasa). Nu e vorba despre "rautate" ci de insasi natura umana, sincer, eu cred ca m-as plictisi intr-o lume minunata in care toti se poarta si vorbesc frumos gen "Yellow Submarine". Those things spice up our lives.

| PinkPanther a răspuns:

Fiecare avem un instinct de genul asta fata de anumite persoane, este un fel de instinct de conservare. Eu am observat ca daca nu il ascult dupa imi pare rau, deoarece descopar ca nu sunt compatibila cu acea persoana (ca sa zic asa) si de aici ies alte probleme.
P.s. la partea cu compatibilitatea nu vb de relatii sentimentale, doar de prietenie

| StartingANewLife a răspuns:

Pentru a respinge pe cineva( a-l indeparta, nu a-l jigni) nu e nevoie de mult timp de gandire. in general respingi un om al carui fel de a fi iti displace profund. iti poti da seama in 2 secunde de lucrul asta, nici nu e nevoie sa spuna ceva; din gestica, vestimentatie, mimica. pur si simplu respingi pentru ca asa te-ai educat sa o faci. mi s-a intamplat deseori acest lucru.

| 1fluturas a răspuns:

O persoana se supara atunci cand realitatea nu se ridica la nivelul asteptarilor sale.Raspunsurile contradictorii sau de respingere a unor persoane reflecta dispozitia acestora de a interactiona cu tine, si modul in care o vor face.In urma unor raspunsuri vei face selectie la cei pe care-i agreezi si care sunt de aceeasi parere cu tine.Este imposibil sa gasim raspunsuri care sa ne fie doar pe plac.Intradevar pe un forum/chat nu vei gasi intotdeauna adevarul absolut.Raspunsurile vor veni in functie de dispozitia si de perceptia fiecaruia la momentul respectiv, unii sunt mai impulsivi si vor raspunde exact cum le dicteaza constiinta in momentul ala, asta nu inseamna ca trebuie sa-i catalogam ca persoane rele.Eu recunosc ca nu ma pot abtine si de multe ori raspund ironic,nu jignitor, apoi ma gandesc ca poate persoana careia i-am raspuns poate lua initiativa mea ca o respingere intelectuala, asa cum ai mentionat tu.Nu,nu vreau sa fiu mai cu motz, dar la mom respectiv asa gandesc, iar faptul ca aici nu ma cunoaste nimeni si ma pot exprima liber nu ma opreste sa spun ce gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai stat sa te gandesti putin la puterea ta de a respinge alti oameni in mod instinctual, doar esti mizantropul de serviciu al site-ului. Harciog al nostru e pornit pe introspectii.

| tauretee a răspuns:

Buna fie care om are cate un defect nimeni se se naste perfect si nici nu se va naste toti avem cate un defect am un coleg de cls care injura zice ce "MoriMati ai facut ieri si etc un defect de-al lui mai am unul care da in tine ca se te avertizeze ca e el langa tine da cu pumnul in umar si daca e ceva de bataie se duce si el imeniat sa o ia