| unul1 a întrebat:

Stiinta a evoluat intr-un ritm alert in timp ce oamenii nu au evoluat moral/spiritual? Parerea mea este ca multe tehnologii noi descoperite pot fi folosite ca arme de distrugere in masa dar noi inca nu am evoluat moral/spiritual incat sa nu folosim doar din rasism sau cine stie de motive arme de distrugere in masa ucigand oameni nevinovati.

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exact ce spuneam, evolutia tehnologica este invers proportionala cu cea spirituala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

America, China, Rusia, Israel, Anglia, Franta, India, Pakistan si alte tari au destule rachete nucleare incat sa distruga tot pamantul, doar daca ar incepe un al treilea razboi mondial.
E vorba despre supravietuire si evolutie (economica) pe plan mondial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, tu le-ai enumerat pe toate, cu excepția Coreei de Nord...laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ma crezi, cand m-am pus in pat, mi-am amintit de Coreea de Nord laughing se suspecteaza ca mai sunt alte tari si tind sa cred ca mai sunt destule.

| xBya a răspuns:

Okay si ce`i cu asta? Eu nu cred ca 'cei de sus' vor fi atat de inconstienti incat sa admita inceputul la asa ceva. Au trecut vremurile in care tarile se razboiau pentru pamanturi si resurse. Lucrurile se rezolva altfel in ziua de azi. Puterea banului, sfanta si salvatoarea putere a banului!

| Cocochannel a răspuns (pentru xBya):

Nu ti se pare suspect cam cate maladii "netratabile" exista astazi? De bomba biologica presupun ca ai auzit.A trecut vremea tancului si a bombei nucleare.

| Cocochannel a răspuns:

Cica populatia se afla intr-o continua crestere in timp ce suma inteligentei ramane constanta.
E adevarat ce spui tu, dar daca te gandesti bine, nimic nou sub soare-au mai fost cazuri in istorie de genul asta.Istoria e ciclica, deci...se repeta.Au disparut civilizatii datorita propriile descoperiri gresit folosite.Cand lucrurile scapa de sub control, e dezastru.Vezi cati oameni de stiinta au renuntat la cercetarile lor cand si-au dat seama ca acestea ar putea fi folosite impotriva omenirii (si au fost!).
Cred ca ar trebui sa ne oprim din fuga asta nebuneasca si furibunda spre...nimic.Ar fi bine sa privim putin in noi.