| RAY a întrebat:

Stiinta este o filozofie?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Stiinta e o filosofie, dar filosofia nu e o stiinta. Stiinta e o filosofie fiindca are metoda stiintifica, cu observarea, formarea ipotezelor si teoriilor, cu predictii si testari.

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Stiinta, se întâmplă în cadrul unei filosofii. Filozofia, cu toate acestea, este mai mult decât ştiinţa, şi este, de asemenea, o arta si o disciplina.

| Analytical a răspuns:

Nu, este o stiinta. Filosofia nu consta nicidecum in dezbaterile de tip, care sunt aici, la aceasta categorie. Multi pun intrebari si raspund, ca si cum ar fi de pe luna. Reveniti cu picioarele pe Pamant. Nu stiu cat ne mai rabda Dumnezeu.

| SmokeyEye a răspuns:

Matematica e o stiinta. Chimia e o stiinta... deci nu. In schimb, filozofia e o stiinta.
http://dexonline.ro/definitie/filozofie

http://dexonline.ro/definitie/stiinta

| Emilian601 a răspuns:

Filozofie din philosophie,
philo=iubitor, din greaca
sophie=intelepciune, tot din greaca
sunt de acord cu -artlover- filozofia este o stiinta, insa nu ca majoritatea pe care le poti aprofunda cu multa vointa si ceva materie cenusie,
filozofia este o stiinta aparte.

| anutza6117 a răspuns:

Nu.stiinta este exactitate :d