| aneta a întrebat:

Stiti careva ce inseamna cuvantul "idiosincratic"? e urgent...am nevoie intr-un eseu si nu am gasit nicaieri ce inseamna...

3 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

IDIOSINCRÁSI//C ~că (~ci, ~ce) Care ține de idiosincrasie; propriu idiosincrasiei. /Din idiosincrasie

IDIOSINCRASÍE, idiosincrasii, s. f. Reacție proprie unor indivizi, caracterizată prin sensibilitate sau intoleranță la unele medicamente, alimente, mirosuri etc. și care se manifestă, de obicei, prin urticarie. [Pr.: -di-o-] – Din fr. idiosyncrasie.

| anca_3211 a răspuns:

Inseamna neobisnuit, excentric.