| nikolettta a întrebat:

"Succesul in viata vine prin asumarea unor riscuri sau sanse!". Cum comentati afirmatia? Adevarat sau fals?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Afirmaţia e tradusă greşit din limba engleză.
"To take chances" nu înseamnă "asumarea unor şanse".
În altă ordine de idei, succesul nu vine DOAR din asumarea unor riscuri. Degeaba rişti dacă nu ai celelalte calităţi necesare succesului.

| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ai curajul de a risca. Daca pui suflet si pasiune in ceea ce faci, vei avea cu siguranta succes.Adevarat.

| Alphawolf a răspuns:

Adevarat. Am sansa de a pleca intr-o tara straina. Aceasta sansa prezinta niste riscuri, dar asumarea acestor riscuri ma poate duce la succes. Sau, am sansa de a face un copil(la timpul potrivit si cu persoana potrivita!), dar pentru conceperea unui copil trebuie sa-mi asum niste riscuri(nu pot fi sigur daca sunt capabil, daca pot sa-i ofer...), insa asumarea riscurilor ma pot duce la succes(un copil iti da sens in viata, incredere, putere etc). Bineinteles, la exemplele mele depinde de gandirea omului, de realismul in gandire.

| DianaScorpio a răspuns:

Intr-o anumita masura e adevarat, in alta fals.
Voi aduce in sprijinul citatutului tau un altul:

Succesul este o calatorie, nu o destinatie - Arthur Robert Ashe Jr.

Intr-o calatorie cred ca da, uneori trebuie sa ne asumam niste riscuri sau sanse, insa nu tot timpul.happy

| blondissima a răspuns:

Adevarat si fals.
Depinde, pentru unii succesul inseamna "ce au" pentru altii "ce sunt", si totusi cel mai mult conteaza daca ceea ce ai sau unde ai ajuns, le-ai obtinut prin propriile puteri sau ai primit totul de-a gata, "baiatul/fata lui tata ".

| Ecea a răspuns:

Fals.
Succesul unui om depinde mult capacitatile sale.
A risca inseamna a merge pe noroc.Norocul nu dureaza niciodata.
Cand vorbim de "sanse" tot la capacitati ne rezumam, cu cat capacitatile noastre sunt mai mari cu atat sansele de reusita cresc.

| Hăgiul a răspuns:

Afirmatia se poate dovedi doar traindu-o. Ipotetic vorbind, orice este posibil.

| Azazel_2358 a răspuns:

Cam adevarat dar mai mult riscuri...

| fluturas2 a răspuns:

Adevarat funda?

| nico98 a răspuns:

Adevarat

| ada_4549 a răspuns:

Adevarat

| Loly_BigSmoke_1997 a răspuns:

Eu unul sincerr,, nu sunt in masura sa comentez anumite citate... dar uite... iti las un videoclip. poate vrei,, poate nu sa te uiti,, poate ai timp,, poate nu ai,, dar eu iti zic sincer ca daca totusi ai rabdare si intelegi mesajull o sa merite efortul,, in 14 minute o sa iei multe lectii de viata. http://www.youtube.com/watch?v=WTFnmsCnr6g

| Glaudiu a răspuns:

Orice decizie de a accepta o provocare care ti-ar putea aduce cu sine succes pretinde admiterea unui Risc - voi reusi ori nu. E adevarat, datorita capacitatilor personale cunoscute si experientei acumulate putem percepe care va fi deznodamantul unei decizii (angajament). Dar exista lucruri noi, neexplorate, cai neparcurse, usi nedeschise pana acum. nu stii daca ai capacitatile necesare pentru a le face fata. Cum le vei cunoaste, daca nu-ti vei asuma un Risc? Evident, daca ai un Scop nobil si sacrificiile sunt rezonabile, face sa-ti folosesti Sansa!