| ateu123 a întrebat:

Sunt importante in viata limba engleza si germana?

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hai sa zicem ca engleza nu ar fi importanta. Pai atunci ti-ai "taiat" din start accesul la poate peste 80 % din internet. Atunci eu nu mai aveam cum sa invat programul Corel Draw, pe care l-am invatat dupa Help, care e in engleza, nu as mai fi avut posibilitatea sa cunosc atitia oameni din alte popoare cu care am comunicat in engleza, si lista poate continua.
Invata engleza. Cunoscind-o intr-un mod acceptabil (nu trebuie sa o sti la perfectie), vei vedea diferenta.

| ateu123 explică (pentru cristi202):

Asa e engleza e viitorul

| Paulla a răspuns:

Sunt cu siguranţă printre cele mai importante limbi la momentul actual. Dacă cunoşti engleza bine, înveţi germana destul de uşor(şi invers).

| shadovv a răspuns:

Daca iti sunt utile atunci sunt importante pentru tine.

| Dreamer a răspuns:

In societate ca persoana da! In viata ta individuala ca om este egal cu zero, important este sa te poti intelege cu omul, asadar pentru mine cea mai importanta limba este limba tarii mele, nu ca n-as stii engleza...dar sa si-o pastreze pentru ei.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Mie imi place foarte,foarte mult engleza,si cred ca e oricum mai importanta decat germana,mult mai cunoscuta este engleza decat germana si mai usor de invatat (parerea mea). Engleza e „viitorul", de exemplu vor europenii sa faca „Statele Unite ale Europei", normal ca se va vorbi engleza.ca toata lumea o cunoaste.

| Rapplex a răspuns:

Limbile care conteaza cel mai mult apartin celor mai importante tari din lume, respectiv engleza,franceza(au fost multe colonii franceze, deci exista multe locuri unde iti este de ajutor),chineza(mai nou), germana(mai putin), spaniola si portugheza(in America de Sud sunt foarte folositoare).

| negru30 a răspuns:

Orice limba straina este folositoare

| 220V a răspuns:

Daca ar fi sa inveti o limba straina, te-as sfatui sa inveti o limba in care nu prea invata multa lume, de exemplu: chineza, japoneza, dar bineinteles ca si engleza in momentul de fata ii foarte importanta

| cucarachaalien a răspuns:

Cea mai importanta e romana

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Engleza și spaniola.
Franceza este mai puțin utilă iar germana este chiar scârboasă.

| Nicole a răspuns:

Salut.
Engleza,suta la suta, e limba in care se vorbeste in fiecare stat european.
Pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza e cea mai vorbita limba.Germana in schimb poate o sati trebuiasca daca pleci in Germania, dar degeaba poti comunica in engleza

| ateu123 explică (pentru anonim_4396):

Ma gandesc sa plec acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate limbile STRAINE sunt importante in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da foarte

| bloodyhell a răspuns:

Engleza e foarte importanta cat despre germana viata e prea scurta ca sa o inveti, desi am inceput si eu germana cand eram mai mica ca sa pot intelege versurile de la rammstein dar am renuntat dupa cateva ore.

| ateu123 explică (pentru bloodyhell):

Te cred e foarte grea

| Vichtory a răspuns:

Limba germana este mai putin inportanta, dar cea engleza cel mai mult conteaza. Te poti intelege cu oricine din alta tara care nu cunoaste limba ta, sau tu pe a lui prin aceasta limba.

| ateu123 explică (pentru Vichtory):

Engleza e viitorul asa e imi place mult limba

| Vichtory a răspuns (pentru ateu123):

Bravo, ma bucur ca iti place, ca astfel o poti invata si mai repede, uitandu-te la filme in engleza cu subtitrari in romana sau daca iti place sa cinti in engleza de asemenea ajuta mult.

| ateu123 explică (pentru Vichtory):

Sa stii ca muzica m-a facut sa iubesc limba asta din pacate sa scriu nu stiu inteleg dar sa scriu nu stiu. in scoala profa vine cand are chef

| Vichtory a răspuns (pentru ateu123):

E prostesc ca profa vine la ore cand vrea, dar poti sa faci cursuri adaugatoare.
Multa bafta.

| GoldCobra a răspuns:

Engleza este foarte importanta dar germana nu prea

| loveyouschatz a răspuns:

Daca stii engleza foarte bine iti va fi foarte usor la germana.eu le vorbesc pe amandoua. este mai frumoasa germana. engleza toti o inteleg laughing

| ĎĮĐĬ a răspuns:

Buna. Cea mai importanta limba straina este engleza cati toate tarile (oamenii) vorbesc aceastalimba. Parerea mea e ca germana nu e asa de importanta. Mai degraba franceza sau spaniola.

| sweetheartlittlekid a răspuns:

Sunt de acord cu vichtory,desi si germana a devenit cat de cat importanta, am inteles ca in Germania esti platit cel mai bine in practicarea unei meserii. Diferenta este ca engleza este mult mai usoara decat germana, si un lucru bun este ca engleza este mai importanta decat germanawinking

| AmelieSiCamAtat a răspuns:

Da,mai ales limba engleza