| AGGA a întrebat:

Sunt oameni care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si oameni care gasesc sensul vietii fara sa caute. Tu ce crezi?

Răspuns Câştigător
| semida a răspuns:

Doar Dumnezeu este sensul vietii! El te va cauta daca si tu vei dori sa l iubesti! Pote il cauti in zadar dar el va veni atunci cand nu te astepti!

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toti isi cauta un sens in viata si spre sfarsit trage concluzii.

| Razvan a răspuns:

Nu il caut.Pentru ca stiu ca in momentul cand am sa-l gasesc nu mai am pentru ce traiwinking

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cred ca dorim sa existe un sens al vietii fara ca el neaparat sa existe. Ne nastem dintr-o intamplare, educatia ajunge astazi la o conditionare de fapt si murim. Un sens perfect pentru nonsens.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@anita si opinii ai primit, fie ca-ti plac sau nu, raspunsul lui e mai cuprinzator decat observi.
Avem neclaritati in privinta semnificatiei si originii vietii, asa ca rostul vietii pe ansamblu nu e la intelegerea individului, asa cum un pui de gaina nu intelege rostul unei ferme. Avem insa niste instincte si evolutia in timp a oamenilor, care sunt repere importante si care determina un curs general al faptelor. Trebuie sa supravietuim, trebuie sa ne adaptam, trebuie sa muncim, trebuie sa iubim, trebuie sa fim apreciati, trebuie sa ne reproducem, sa ne simtim utili, trebuie sa ne asiguram un comfort. E usor atunci sa faci o confuzie intre sensul vietii si implinirea unor obiective ce tin de conditia umana. Implinirea acelor obiective iti aduce o senzatie de implinire, arunca o privire la unii batrani impacati si veseli si vei gasi poate un raspuns la ei. Toti au fost convinsi ca e bine ce fac, au trecut peste niste obstacole, au urmasi, lasa ceva in urma, sunt inca sanatosi fizic si se bucura ca au avut ocazia sa traiasca. Pe scurt, marile obiective au fost atinse. Celelalte obiective sunt personale, asa ca depinde de fiecare. Cred ca cele mai elocvente raspunsuri le ai la exemplele din jurul tau.

soothe
| soothe a răspuns:

Sensul vietii? Pai sensul este vietii este spre moarte.
Important este drumul pana acolo. Fii atent la peisaj, invata de la tine si de la altii si ai sa poti spune ca nu ai trait degeaba.

| edoru a răspuns:

Introdu în ecuaţie Timpul pentru a "condimenta" dilema. Cei care l-au găsit, sensul vieţii, să ne spună şi nouă care este acesta. Vom constata tirania.

| AGGA explică:

Draga fowls am pus o intrebare la care nu era nevoie sa raspunzi:tind sa cred ca tu nu ai ce facehappy...eu nu caut ca raspunsurile acestea sa imi implineasaca nedumeririle sau sa le clarifice, eu cer doar sa vad opinii.

| AGGA explică:

BInenteles ca opinii am primit, insa oricat de sugestive ar fi cuvintele lui sunt totusi spuse cu rautatehappy

| AGGA explică:

Ba sa stii ca sensul vietii depinde de la individ la individ, chiar daca ar exista o teorie clara despre aceasta multi ar continua sa zica: sensul vietii e sa bei, sa mananci, sa te simti bine si apoi sa mori, sau poate alti ar spune: sensul vietii e sa lasi cat mai multa dragoste in urma, sau alti ar putea: sensul vietii e sa te nasti si sa mori sau pur si simplu un raspuns de genu "eu cre` ca nu ai ce face"

| matei23s a răspuns:

Eu cred ca in general daca nu cauti nu ai ce sa gasesti.

| LCD a răspuns:

Care-i sensul vietii?

| T. AC a răspuns:

Uni gasesc sensul vietii ca au rabdare cu el dar si cand l-au gasit nu stiu ce au gasit il confunda si cred ca altceva este sensul vietii lor, toti oameni au un scop in viata asa se spune dar toti ne nastem cu mai multe motive inchieti daca poti cum ar fi daca nu ar fi existat o persoana in viuata ta nu una importanta una fara sens una pe care nu ar fi avut importanta sa o cunosti un simplu trecator care te opreste si te tine de vb vreo 5 minute gandeste-te cate s-ar putea intampola sau nu se intamplau daca ajungeai mai departe cu 5 minute mai repede
unii considera ca sensul vietii este sa iubesti sa traesti si sa oferi la randul tau cuiva acea bucurie mai departe unui copil
alti cred ca sensul vietii este pur si simplu sa iti traesti viata dar cred ca echivalent u ce de mai sus
eu am sensul meu fiecare il are pe alsauhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vietii lor nu? pai ce am eu cu sensul vietii altora? fiecare moare singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu exista un sens prestabilit al vietii. Sensul vietii noastre noi ni-l dam, prin telurile puse ca stindard si incercarea de a le atinge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vietii fara sa cauti, nu il gasesti, trebuie sa te convingi, trebuie sa verifici, o iei de la capat, te indoiesti si intr-un final decizi in functie de rezultatele pro pentru subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu incerc sa las totul "pe mana destiunului" adica zic :Ei si ce sa fac.asta este ce o fi o fi cred ca e adevarat ceea ce spui u ca oamenii care gasesc sensul vietii nu il cautawinkingpentru ca am niste cunostinte care au patit'o oricum important pentru mine cel putin este ca, cateodata ar trebui sa las destinul sa ma conduca pe drumul cel bunbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata are sens, sau nu, doar in urma actiunilor noastre. Nu poti cauta ceva ce nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vietii nu il poti gasi atat timp cat traiesti, iar apoi ce rost mai are sa te gandesti care a fost sensul vietii?
La un moment dat, vrand, nevrand o sa aflii sensul vietii, pentru ca este acelasi pentru fiecare dintre noi, rece moarte dulce dorinta.

| booboorooza a răspuns:

Ca toti gasesc sensul vietii... dar cand viata se termina happy

| Fowls a răspuns:

Eu cre' ca n-ai ce face.