| Apokales a întrebat:

Te afli pe un pod si pe sub pod trece un tren care goneste pe calea ferata si este pe cale sa loveasca 5 persoane imobilizate pe sinele de tren.
Pe langa tine trece un om supraponderal, iar daca-l arunci peste pod el poate incetini trenul suficient cat sa salvezi cele 5 persoane, insa el nu va supravietui.

Ce faci, lasi cei 5 oameni sa moara sau il arunci pe acel om supraponderal peste pod?

172 răspunsuri:
| morfeo a răspuns:

Da

| Mosotti a răspuns:

Nu ma bag, nu am eu dreptul sa aleg cine sa traiasca si cine nu, nu conteaza ca e 1 contra 5 sau 10.
Daca pot face ceva sa ii salvez pe aia de pe linie bine, daca nu, nu.
Ce treaba are grasu cu aia?! Nici una, nu am eu voie sa decid sa-l sacrific pe ala, fiecare cu norocu lui, si soarta lui.

| Mosotti a răspuns (pentru morfeo):

Cu ce drept decizi tu viata grasului?

| Frank51 a răspuns:

Imi scot lanterna foarte puternica si ii fac flashuri astfel incat va incetini destul de mult pana la ei.
sau

Incerc sa ajung la persoanele imobilizate, eliberandu-le pana sa ajunga trenul la ele, desi ar functiona doar in Romania, ca in alte tari trenurile merg cu 230km/h

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Da, asa se face, nu decidem noi cine moare cine traieste. Si daca sunt 100, asa le-a fost soarta, ghinion.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai vrut sa adaptezi povestea cu macazul?

| edit28 a răspuns:

Arunc grasu peste pod in cealalta parte sa moara si el si ce 5 prosti de pe calea ferata.

| Felissa13Eden a răspuns:

Ca un roman care se respecta, trebuie’ sa scoti telefonul sa filmezi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"nu decidem noi cine moare cine traieste"

Problema e ca tu esti acelasi om care sustine avortul.
https://www.tpu.ro/......ot-aia-eu/

Sau ti-ai schimbat parerea? Crezi ca n-ar mai trebui sa omoram bebelusi?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma ma cu bebelusii, una e una, alta e alta, aia habar nu au de ei, nu sunt formati, de aia e permis avortul in lume, nu compara una cu alta.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Nup. Cam asta este povestea omori unul si salvezi 5 sau treci nepasator peste.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

La avort omori 2 oameni dintr-un foc, poate 3. In schimb daca omori unul salvezi 2, poate 3.

| Dorotheea21 a răspuns:

Dilema tramvaiului, parca asa se numea o problema etica, de alegere a actiunii cel mai putin traumatizanta.
Utilitarianism. happy
Se rezolva cu ea, dar aceasta conceptie nu functioneaza bine la adaptarea ta, pentru ca una este sa ucizi indirect, printr.o apasare de buton care schimba macazul, si cu totul altceva, sa ucizi direct, atingand omul de pe pod, impingandu.l. pe sine.
Dileme asemanatoare cred ca sunt cand trebuie sa tai gatul unui om, sau alternativa, sa il impusti de la 2 km.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta e fumata de mult mai :)))))
https://www.youtube.com/watch?v=kBdfcR-8hEY

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai vorbi la "plural", noi, TU nu decizi, altii pot decide. Eu as decide fara nicio problema, da-l dracu de gras nesimtit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Niciun "una e una si alta e alta".

Mai devreme ai zis ca "nu decidem noi cine moare cine traieste". Faptul ca bebelusii nu sunt la fel de dezvoltati ca tine nu le anuleaza apartenenta la specia umana.

Faptul ca "habar n-au de ei" nu le anuleaza aparteneta la specia umana. Ce face si mai handicapat argumentul "habar n-au de ei" e ca poti sa-l folosesti ca sa justifici omorarea oricarui om adult.

Esti brutal de absurd.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Si care-i raspunsul din perspectiva ta laughing?

| Apokales explică (pentru Dorotheea21):

Da, probabil s-au gasit o gramada. Dar ce facem in acest caz?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Cred ca am intuit ce ai vrut sa spui dar am nevoie sa fii mai clar ca sa pot sa iti raspund.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Cand ajungi la avort inseamna ca avem de a face cu un copil nedorit. Mama va fi distrusa, schimbandu-si personalitatea, deci omori mama. Copilul va fi nedorit, deci destinul sau distrus cel mai probabil. Iar tatal daca ramane langa mama, desi nu prea cred, va fi si el distrus in aceasta situatie, deci el ar putea fi al treilea terminat. Deci pe putin distrugi 2 persoane omorandu-le personalitatea la fel ca in cazul unui viol, cand omori personalitatea unei persoane, respectiv a victimei. Da, un viol inseamna o crima si ar trebui pedepsita ca atare.
Evident toate acestea cu constiinta ca omori o viata in urma avortului, dar salvezi doua, poate 3.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Apokales):

'Ce facem?' happy
Credeam ca este Ce fac? In cazul meu, cred ca as alege pasivitatea. Nu sunt capabila sa omor pe cineva, pentru altcineva, chiar daca pentru cinci. Nu pot sa iti spun imediat, 'il omor pe omul gras', nu cred ca pot emotional, sa evaluez viata rapid cu 6-1=5.

| Apokales explică (pentru Dorotheea21):

Da, ce faci, ma rog. Ideea era cum rezolvam problema, in ce mod.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aş sta acolo încremenită şi m-aş uita pur şi simplu la întreaga scenă fără să pot reacţiona. Într-un moment din ăla n-aş putea să-mi fac eu vreun plan de salvare şi nici nu aş fi în stare să-l împing pe gras peste pod, nici dpdv psihic şi poate nici fizic.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Sa spunem ca poti fizic sa-l impingi pe durduliu si in mod cert ii salvezi pe cei 5, ai face-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Una dintre problemele cu raspunsul tau e ca n-ai de unde sa stii tu ce s-ar intampla cu mama, tatal sau cu copilul.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Apokales):

Am ales si eu un raspuns comod. tongue
Pasivitatea este usoara, cu totii o avem. Daca as alege 6-1=5, mi.ar schimba toata viata, si nu stiu daca in bine.
Tu ce ai face?
Si de ce vorbiti despre avort la intrebarea asta?
Este tot o crima, dar care nu salveaza pe nimeni. Cred ca nu va ganditi aici la avorturile medicale, facute ca sa salveze mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Nu,n-aş face-o, n-aş putea şi nici nu ar fi corect să omor un om nevinovat chiar dacă ar fi să salvez 5 în schimb.Omul ăla nu are nicio vină.

| Apokales explică (pentru Dorotheea21):

Nu in mod direct de a salva mama, dar tot o salvezi de parazitu' ala mic laughing. O salvezi pentru ca nu trebuie sa traiasca cu un copil nedorit si o salvezi de ideea de a-si vedea trauma prin chipul copilului. Si chiar daca omori copilul, tot consider ca-l salvezi de chin, el fiind nedorit. Aici l-as omora pe parazit, da-l dracu'! laughing
Iar in situatia data de mine... sa zicem ca ma mai gandesc.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

N-ai de unde, dar nici daca nu actionezi nu ai de unde, deci... Nu tu decizi. Si daca mama doreste asta, atunci daca te opui ii vei da o trauma si cel mai probabil nu va mai oferi alti copii lumii, deci tot as face-o. Daca gandesti in ansamblu, atunci iti dai seama ce este de facut.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Apokales):

Ah. La tine merge trenul mai incet! tongue
As vrea acum, sa imi spui ce vei face!
Ca sa vezi si tu cum este sa pui intrebari psiho~filosofico~emotionale. laughing