| 4b a întrebat:

Toti suntem vinovati de ceva? thinking

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Accept orice sentiment de vina contracost, pretul negociabil.
Ca asa este frumos, multa lume nu recunoaste si prefera sa dea vina pe altcineva, decat sa fie cearta si discutii, mai bine ma chemati pe mine, eu va scap de tot, ca si in filmul The Order.
Veniti sa va scap eu de toate, ceea ce aveti pe suflet eu iau, contracost, femeilor, nu o sa mai faceti riduri de la probleme, barbatilor, voi nu o sa mai stati langa femei cu riduri.
4bb4, ne intelegem noi, 10% din profit suna bine, dar te ocupi tu de PR, vreau sa fiu asemuit cu Atlas Adonis care a tinut totul pe umerii sai, ca un Noe care a dus suferinta si gandurile rele departe, ceva umil de genul.

Ceea ce "studiez" eu acum m-a invatat ca toata omenirea sufera de pacatul stramosesc si de asta toata lumea se chinuie sa fie mai buni si mai onesti, ca sa acopere acel gol lasat de cei doi goi.
Normal ca toata lumea este vinovata de "ceva", mai ales eu, ca am o minte foarte bolnava, mai rau decat a fi vinovat de ceva, este sa nu sti de ce esti vinovat si sa fi torturat cu chestia asta.

31 răspunsuri:
| 000TeoDora12 a răspuns:

Da! Orice on a gresit, macar cu un gand rau.

| dominikp a răspuns:

Nu, neaparat....suntem vinovati doar cand acceptam sa ne simtim vinovati.

| Exilee a răspuns:

Gresesc, deci exist.
^^

| Exilee a răspuns (pentru dominikp):

Una este sa simti ca esti vinovat si alta este sa FI VINOVAT.Nu poti pacali realitatea c-un asemenea rationament.

| Crucified a răspuns:

Da

| Lizzu a răspuns:

Da,eu cred ca toti suntem vinovati de ceva anume la un moment dat in viata. Cea mai mare vina cred eu ca este nepasarea fata de altii si de problemele lor atunci cand aunevoie de ajutor.

Dar oamenii fac greseli pentru ca sunt oameni si inca nu au activat starea superioara din interiorul lor, pe care o avem toti.

Dar ma gandesc pe de alta parte, cine stabileste granitele lucrurilor care determina vina?

| MariaMirabell a răspuns:

Pai cred ca da. Cel putin conform cu cele ce scrie in Biblie ne nastem aici pe pamint si deja ca abia am facut ochi si suntem mostenitori ai pacatelor stamosilor, Adam si Eva dupa care incepem sa le adaugam la lista pe alea ce le facem noi cu gindul... cu fapta...Eu cred ca daca nu am face niciun pacat pe lumea asta nu ne-am simti oameni, doar Dumnezeu e cel ce nu greseste.

| anad a răspuns:

Da si subscriu si eu la: http://www.ola.ro/......ovati.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem vinovati niciunii. Facem doar ce e mai bine pentru noi (cateodata mai Sunt si erori de calcul, ce sa faci?!), dar de-aici si pana la vina mai e cale lunga. Oricum tot noi suntem cei care suportam consecintele, chit ca ne asumam responsabilitatea sau nu. Ideal este sa ti-o asumi, dar asta doar d.p.d.v. meu, nu ma-ntereseaza cum Sunt altii. Asa m-am plictisit de ideea vinovatului sau a faptasului. Oricum rezolv problema daca-mi sta-n putere, chiar trebuie sa mai arat si cu degetul?! (Asta doar de la cazuri medii in jos, la cele in sus il fugaresc pe faptas pana ii ies matele).

| thewomaninwhite a răspuns:

Noi ne-am nascut cu pacatul lui Adam si al Evei deci inca de cand ne nastem suntem pacatosi insa nu suntem in niciun caz vinovati ca ne nastem pentru ca Dumnezeu are un scop cu fiecare dintre noi chiar daca unii nu cred asta.

| Terentee22 a răspuns:

Eu nu-s vinovat, n-am facut nimic domne lasati-ma-n pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sunt si nesimtiti, asta ca sa fac o paranteza, cei care nu simt nimic si nu le pasa.
Daca eu nu percep vina, asta nu insemna ca nu sunt vinovat.Toti cred ca am facut cate ceva in viata asta, de care nu ne pasa, sau pur si simplu nu suntem constienti de gravitatea problemei.

| WhatheWow a răspuns:

Eu sunt vinovat de sinceritate! laughing

| 4b explică (pentru Klepto):

laughing Klepto frate, parca tu zisasi ca ne parasesti!? aham, nu poti fara TPU, percepui...

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Singura vina pe care o pot percepe eu in mintea si constiinta mea este aceea de a nu-ti pasa catusi de semenii tai, aici fac strict referire la celelalte fiinte, cu care suntem nevoiti sa convietuim pe acest pamant.
O vina/ un pacat greu (pe constiinta fiintei umane) ale carui efecte se vor resimtii (in viitorul apropiat) sever pe umerii nepotilor si stranepotilor nostri.
Vorba aceea: Culegi ceea ce ai semanat.Desigur, noi suntem inca okay fata de viitoarele generatii care vor fi nevoite sa se descurce cu `raul` plantat de noi, atat in trecut cat si acum...in prezent dragilor.In prezent.

-Numai bine.

| Klepto a răspuns (pentru 4b):

Am spus ca plec, dar n-am spus cand, am fugit de TPU prea mult timp, dar de ce-ti este destinat nu scapi, un fel de ideologia lui Lapusneanu reworked, asa ca embracing TPU since 17 dec 2010, cu pauze de rigoare.
Vrei sa plec acum cand vin clientii? Nu ai incredere in planul nostru de afaceri? Ramane cum am stabilit, eu ofer ceva fantastic, tu ma faci sa par fantastic, sa nu uiti sa faci si o asigurare ca fac prostii regulat, ne vedem dupa program la o terasa, tu dai prima runda de limonada la halba.

| 4b explică (pentru Klepto):

laughing nu mai visa atata omule...o viata aiwinking

| dragos9234 a răspuns:

Da!

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Depinde ce asteptari ai de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai mult sau mai putin dar da.

| RAY a răspuns (pentru Terentee22):

Si a nu face nimic este un pacat grav in unele situati sa stii

| Terentee22 a răspuns (pentru RAY):

Pai oricum ai da-o este pacat deci tine de mentalitatea ta si a altora ce e pacat si ce nu.

| RAY a răspuns (pentru Terentee22):

Nu religios amice

| Terentee22 a răspuns (pentru RAY):

Pai nu are treaba cu religia ce am zis eu, exclude credinta si vezi ca tot aia e.
un pedofil e inocent in conceptia lui, un texan l-ar spanzura, un om modern l-ar baga la inchisoare si tot asa
deci unde e religia aici?

| RAY a răspuns (pentru Terentee22):

Nici unde, scuze de deranj

| Terentee22 a răspuns (pentru RAY):

N-o arde inteligent cu mine ca nu e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de conjunctură și de ce se va întâmpla pe parcursul vieții, de ce persoane dăm și cum le influențăm viața.

Așa, și un copil în vârstă de câteva minute poate deveni vinovat pentru mama iresponsabilă că s-a născut și i-ar face viața un calvar, dar și ea.

Poți să fii vinovat pentru ceea ce se întâmplă cu tine însuți, de exemplu, dacă ești bolnav și nu te-ai protejat de frig.

Imposibil să nu fim toți vinovați de ceva, viața e prea inventivă și variată.

| Rock10 a răspuns:

Doar prin faptul că suntem indiferenți greșim (exemplul perfect: situația acestei țări)!
Acceptarea greșelilor și perseverența pentru îndreptarea lor, mi se pare cea mai bună virtute!
Simpla noastră existență e rezultatul vinovăției părinților noștri!

| Inferno a răspuns:

Vina de a nu ucide o prada usoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Orice om trebuie sa fi gresit cu ceva gresit.Nu suntem ''usi de biserica''.