| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

De ce barbatii dupa masturbare se simt vinovati?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti religios man?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Astia religiosi simt, ca le vede dumnezeu, ce vinovatie sa ai

| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca te referi la habotnicii religiosi. rolling on the floor

| mihai69 a răspuns:

De fraieri. Și nu e cazul tuturor! doar cei neinformați care sunt „terorizați" de părinți / societate cum că masturbarea nu ar fi ceva normal și perfect firesc.

| Goete a răspuns:

Despre cine vorbesti?

| AliGab a răspuns:

Nu are teeaba cu educatia deficitara sau cu prejudecatile ci cu starea normala, de fapt, a omului. In mod normal, natural, un act sexual presupune participarea unui barbat si a unei femei. Mastirbarea nu este un lucru nici normal, nici natural, nici firesc, de aici si semntimentul de vinovatie

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Te inseli, medicii si psihologii definesc normalitatea, iar ei n-o considera anormala. De fapt, nici macar viciu n-o considera. Fumatul, alcoolismul, a fi cartofor sunt vicii. Masturbarea nu e un viciu.

| AliGab a răspuns (pentru doctorandus):

Mai citeste ceva articole/studii etc despre acest subiect si ai sa constati ca de fapt se vorbeste despre o dependenta (=viciu) de masturbare/p ornografie. Dar cu siguranta le-ai vazut/observat pana acum, insa nu sunt pe placul constiintei tale, de aceea si negi existenta lor

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Zbârci, nu merg pe considerentul "nu-mi plac articolele respective". Merg pe ce zice ortodoxia medicală. Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil. Iar TOC de porno este extrem de rar.

| Alexandrionelu a răspuns:

Se pare ca ești singurul de pe aici care te simți astfel.

Răspuns utilizator avertizat
| mitzok a răspuns:

Sentimentul de relaxare?

| Numeexistent5 a răspuns:

Ca omoara copii

| Gabi364 a răspuns:

Adica?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Eu nu ma simt astfel. Probabil tine de educatie deficitara si prejudecati.