| AvalohAlyn a întrebat:

Traiesti si faci sacrificii? Mari sau mici?

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

«În încercarea lui de a menține legătura cu Divinitatea de care depinde viața lui, omul aduce dintotdeauna sacrificii. Desigur, de fiecare dată el gândește că are de primit în schimbul acestora bunăvoința divinului. De fiecare dată însă, sacrificiul nu este lipsit de pietate, fie ea individuală sau colectivă. Sacrificiul religios este încadrat în ceremonii rituale și este manifestarea individuală a credinței omului, un element al acesteia.
„Sacrificiul este o pluraritate de expresii incoerente, datorită motivării sale. În anumite instanțe este întâlnit ca o materializare a unui moment sau funcțiuni a vieții, iar în altele ca o expresie sintetică a vieții umane. În toate cazurile însă, el este expresie a unei credințe. Acest lucru se explică prin faptul că întreaga expresie a comportamentului religios este controlată în adâncime de credință. Sacrificiul este, în genere, săvârșit în corelație cu misterul prezenței divine" (Profesor doctor Remus Rus);
Sacrificiul s-a născut în urma căderii protopărinților. Oamenii s-au străduit să refacă legătura lor spirituală cu Tatăl Ceresc cu ajutorul sacrificiului. Numai că, în urma slăbirii spirituale a omului copleșit de păcat, sacrificiul și-a pierdut din spiritualitate devenind mai mult material, extern și chiar egoist» (Profesor conferențiar doctor Ioan Stancu).

8 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

...de capu`meu, eu traiesc pentru a face sacrificii, le caut cu lumanarea sau cam asa ceva!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

In masura posibilitatilor, incerc sa am control asupra lucrurilor si asupra propriei vieti, ca sa nu ajung in situatia de a face sacrificii, nici mici, nici mari.

Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Din pacate, uneori, trebuie facute si sacrificii mari!

bye-bye

| 34588773 a răspuns:

Mi se pare de la sine sa faci sacrificii atat timp cat traiesti.Viata atrage dupa sine diverse sacrificii, scopul acesteia este integrarea in societate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai timp sa te intrebi asa ceva inseamna ca degeaba le-ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu aş face sacrificii pentru aproapele meu (prieteni sau duşmani) ştiind că în Biblie este scris că El s-a sacrificat pentru păcatele noastre? DA, trăiesc pentru a face orice fel de sacrificiu, după voia Lui!
O seară faină în continuare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Rosinanta are dreptate, sacrificile nu se masoara, pur si simplu le faci.Fac sacrificii, mai mult niste compromisuri, imi sacrific timpul pentru activitati dezastroase din punct de vedere al evolutiei mele in societate.
Apropo @rosinata e bloody mary?, stiu ca in visinata pui visine si votka, in bloody mary se pun rosii(suc) si votka.Cred c-o sa-mi dea ceva de gandit numele asta de utilizator.