| Vizitiul a întrebat:

Un caracter odata format, se mai poate deforma? Sustineti-va raspunsul.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Caracterul este strans legat de mediul in care traiesti, cum mediul este mereu in schimbare asa si caracterul.

| Vizitiul explică:

MrSmith-Le cuceresc, nu le agat.

| danut a răspuns:

MrSmith a raspuns de nota 10, caracterul isi incheie formarea cand ai pus mainile pe piept, in restul timpului se formeaza intr-o directie sau alta. Cum spui tu se deformeaza. Caracterul se formeaza prin modelarea personalitatii sub influenta experientelor dar si a dorintelor traite dealungul vietii. Aceste caracteristici sufera modificari incontinuu si asa si caracterul se schimba aidoma.

nony
| nony a răspuns:

Da! Oamenii sunt un cumul de sentimente.Sentimentele astea, odata deranjate, automat iti modifica si parti ale caracterului.Nu suntem roboti,programati sa mergem doar dupa un algoritm bine stabilit, iar ceea ce ne defineste si ne face unici, este exact capacitatea de adaptare la viata.

| NoChanceForUs a răspuns:

Se deformeaza cand te reincarnezi in altceva si o iei de la capat.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Intr-o anumita masura da, caracterul e la urma urmei definit de "sculptura" neuronala, a multor zone ale creierului... acesta fiind plastic, sub impactul a diversilor stimuli, pe durata vietii se poate modela si remodela. Acest lucru se mai poate face uneori si prin Terapia Cognitiv Comportamentala, dar in general se tine cont si de toate dimensiunile ale temperamentului si alte trasaturi innascute ale individului.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@hax0r
"Se poate, se poate. imi sustin raspunsul cu amfetamina si alcool."

Alcoolul ca alcoolul, dar Amfetamina?!?

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cu totii vrem sa ne integram cat mai bine intr-un anume grup, in societate. Facem asta schimband lucruri minore din comportamentul nostru care observam ca nu sunt privite cu ochi buni de grup. Asta e...se numeste adaptare la mediu...fie ca ne place sau nu.Societatea ne schimba dar imi place sa cred ca si noi o schimbam pe ea.
Ne schimbam greu. Motivatia trebuie sa fie puternica, vointa de asemenea, dar schimbarea cere timp...

Răspuns utilizator avertizat
| nutepriveste21 a răspuns:

Caracteru e ca o minge, daca te urci pe ia se deformeaza, asa ca feriti-va de greutati.Dar nici mingile nu sunt toate la fel, unele sunt mai tari de calitate, altele mai slabe.

| Aliutza a răspuns:

Caracterul uman este maleabil, el se formeaza si se deformeaza in functie de factorii externi. De exemplu, o persoana careia i se acorda totul de mica, si luna de pe cer daca o vrea, la adolescenta va ajunge sa creada ca totul i se cuvine. Mai tarziu, daca viata o va lasa saraca lipita, va ajunge sa aprecieze si o bucata de paine.
La fel, oamenii se pot obisnui cu orice, cu oricine. De cate ori nu ajungem sa ne apropiem de persoane pe care nu le suportam, doar pentru ca nu le cunosteam suficient? Sau de cate ori nu savuram un fel de mancare pe care nu-l puteam suferi, doar datorita faptului ca e facut de altcineva, si, poate, i s`a adaugat ceva mai multa sare?

| Nicky29 a răspuns:

Daca caracteru se formeaza dupa anumite criteri se poate deforma dupa alte criterii.In schimb daca te nasti cu un anumit caracter nu il poti deforma.Cu cat caracteru este mai puternic cu atat se deformeaza mai greu. "Nimic nu este indestructibil in acest univers doar prin simplu fapt ca universu se autodistruge si renaste la un momendat" m-am citat pe mine

| hax0r a răspuns:

Se poate, se poate. imi sustin raspunsul cu amfetamina si alcool

| hax0r a răspuns:

@Floatilla.ca amfetamina

| kiki a răspuns:

Si da si nu.la o varsta frageda este inca in formare si se poate schimba, modela, dar ajunge sa nu mai poata fi schimbat la maturitate.sau la batranete.si depinde si de persoana.cat de multa vointa are sa schimbe ceva.cat de multa intelepciune are si cat de mult doreste sa se formeze ca si caracter si intelect sanatos si sa ia ce e mai bun din tot.

| Anca2454545 a răspuns:

Da! Poti sa primesti cea mai aleasa educatie de la parinti pentru ca te vei schimba cu timpul.
Societatea, anturajul, prietenii, tendintele, toate isi pun amprenta pe om, el fiind nevoit sa se modeleze, desi uneori nu este chiar o idee prea buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul are un caracter slab. Asa-i lasat el pe pamant (o stiu din Star Trek p-asta). Caracterul omului se poate schimba oricand si oricum. Asta tine doar de conjunctura, iar nu si de varsta. Cei care sustin contrariul sunt probabil deja in moarte clinica, deci nu-si mai pot schimba caracterul. Nu exista om care sa fi trecut prin toate situatiile unei vieti (imaginabile sau nu), om care sa ne faca sa spunem: "Ba, asta le-a vazut pe toate, le-a trait pe toate, deci nu se mai poate schimba, este deja setat!". Zic si eu...

| Andreea_3862 a răspuns:

Eu cred ca un caracter bun se poate deforma. Dar ma indoiesc de faptul ca un caracter urat poate deveni frumos. In asa ceva nu cred.

| whitepoetry a răspuns:

Personalitatea si caracterul unui om, aceste 2 coordonate esentiale ale vietii psihice, ating apogeul dezvoltarii in jurul varstei de 25 de ani. In linii mari, caracterul poate fi modificat, ii pot fi aduse anumite ajustari, dar asta depinde din punctul meu de vedere cel mai mult de vointa celui in cauza, de gradul de constientizare al unei schimbari. In al doilea rand, dupa aceasta varsta, tind sa cred ca terapiile psihice complementarii cum ar fi psihoterapia pot marca inca evolutia caracterului. Doar ca dupa acea varsta e nevoie de vointa mai multa corelata cu acceptarea propriei conditii, e asa de greu sa accepti ca ai o problema...

| petru_3766 a răspuns:

Caracter,astre,zodiac in realitate nu exista sunt patimile din noi care neau facut robi.Un om mai patimasi totdeauna cauta sa-si odihneasca patimile lui, devenind egoist fata de cei din jur.O fire stricata si patimasa se poate indrepta numai facand ascultare de un duhovnic