| anonim_4396 a întrebat:

Un element din sistemul periodic are un symbol.Stim ca acel symbol este de fapt sau arata un singur atom din acel element.Intrebarea este se stie din citi atomi, sau citi atomi are fiecare element? Altceva,poate un atom sa existe asa de unul singur, un singur atom asa singurel pe undeva poate exista?

3 răspunsuri:
| Dragotta a răspuns:

Evident ca un atom poate exista singur.

| Vladuthz a răspuns:

Da, exista sub forma de atomi,, singurei" doar acele elemente ce au ultimul strat complet, acele elemente de pe ultima coloana din dreapta numite gaze nobile. In rest se gasesc doar sub forma de molecule nu singuri.

| kteichd a răspuns:

Elementele care au un singur atom sunt : Heliu, neon, argon, xenon. sunt alea din partea dreapta a tabelului de elemente.

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/321/5109/7791778/1/tabel.jpg

alea din partea dreapta cu albastru deschis. Doar ele au un singur atom.