| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Unde este ingropat Mozart?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Oare a fost descoperit craniul marelui compozitor Wolfgang Amadeus Mozart? Oamenii de ştiinţă ne asigură că răspunsul la această întrebare, obţinut prin teste ADN concludente, va fi făcut public prin intermediul unui film documentar ce va fi difuzat la sfârşitul săptămânii de către televiziunea austriacă în cadrul unui şir de evenimente şi manifestări culturale care marchează împlinirea a 250 de ani de la naşterea lui Mozart, informează miercuri Associated Press recepţionată de Rompres. Testele privind identitatea craniului descoperit au fost realizate în cursul anului 2005 în cadrul Institutului de Medicină Legală din Innsbruck, iar rezultatele mult aşteptate vor fi făcute publice în cadrul documentarului "Mozart: The Search for Evidence", ce va fi difuzat duminică la televiziunea de stat austriacă ORF. Dezbaterile privind identitatea acestui craniu au fost alimentate de rezultatele neconvingătoare ale testelor realizate până în prezent, dar de această dată, "am reuşit să obţinem un răspuns concludent", a declarat Dr. Walther Parson, conducătorul echipei de medici legişti de la institutul din Innsbruck pentru televiziunea ORF. "Rezultatele pe care le-am obţinut sunt 100% sigure, fiind verificate şi într-un laborator al armatei americane", a mai adăugat el, refuzând însă să mai ofere şi alte amănunte. Craniul în cauză, a cărui identitate ridică semne de întrebare, se află de mai mult de un secol în patrimoniul Fundaţiei Internaţionale Mozart cu sediul la Salzburg, oraşul în care marele compozitor austriac se năştea la 27 ianuarie 1756. Conform lui Parson, materialul genetic extras din craniu a fost analizat şi comparat cu mostrele de ADN prelevate din rămăşiţele bunicii pe linie maternă a lui Mozart şi cu cel obţinut de la o nepoată a compozitorului. Mostrele au fost obţinute în 2004, după deschiderea mormântului familiei Mozart de la cimitirul Sebastian din Salzburg. Mozart a încetat din viaţă în 1791 şi a fost înmormântat în secţiunea săracilor de la cimitirul St. Mark din Viena. Locaţia mormântului nu a fost iniţial ştiută. În 1855, unul dintre morminte a fost identificat ca posibilul loc de odihnă al compozitorului, iar certitudinea privind identitatea trupului din acest mormânt va fi prezentată publicului în filmul documentar. Confom unei variante de epocă, un gropar care ar fi ştiu cine este Mozart, ar fi furat la un moment dat craniul compozitorului din acest mormânt. Craniul căruia îi lipseşte mandibula, se află la Muzeul Mozart din Salzburg începând cu anul 1902, conform dr. Stephan Pauly, directorul Fundaţiei Mozart. Fundaţia Mozart a fost înfiinţată în 1880 de un grup de localnici din Salzburg. Ulterior această instituţie a oferit acces oamenilor de ştiinţă pentru prelevarea de mostre ADN în scopul soluţionării misterului privind identitatea craniului. Caracteristicile acestui craniu i-au fascinat pe experţi. În 1991 un om de ştiinţă francez care a examinat craniul, a ajuns la concluzia, încă neconfirmată de alte surse, că Mozart ar fi murit în urma unor complicaţii apărute după o lovitură la cap - rezultate care infirmă varianta cel mai des acceptată de istorici care susţine că genialul compozitor a murit de febră reumatismală recurentă cu insuficienţă renală reumatoidă. Varianta susţinută de omul de ştiinţă francez pare să explice severele migrene de care suferea Mozart în ultimul an al vieţii sale. Speculaţiile cu privire la cauza morţii nu au lipsit, suspectându-se chiar o otrăvire pusă la cale de rivalii lui, printre care cel mai cunoscut ar fi fost Antonio Salieri. Austria a desemnat anul 2006 drept an jubiliar Mozart, fiind pregătite zeci de evenimente culturale la Salzburg şi Viena pentru a marca 250 de ani de la naşterea compozitorului.

16 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Mormantul este anonim nu se cunosc detalii.
Pentru mai multe detalii citeste aici:
...Mozart.doc -

mlm
| mlm a răspuns:

Se spune ca ar fi ingropat intr-o groapa comuna pentru saraci din Cimitirul Sankt Marx.

| viorel2c a răspuns:

Cimitirul Sebastian din Salzburg.

| sergiu25bc a răspuns:

Contrar celebrităţii de care se bucurase în timpul vieţii, Mozart are parte de o înmormântare anonimă, potrivită pentru un sărac al Vienei. Trupul său a fost dus, conform obiceiului vremii, fără cortegiu de însoţitori - nici chiar soţia sa, Constanze, nu l-a urmat - la cimitirul Sankt Marx, mormântul rămânând necunoscut până în ziua de azi.

| sergiu25bc a răspuns:

Pentru a afla toate secretele legate de moarte si ingroparea sa iti recomand asta eu de aici am aflat unde este ingropat.http://old.bihoreanul.ro/articol/ziar/oradea/mozartmania/8947/239/
Insa ce a scris viorel2c uite adevarata dovada ok, deci cred ca nu e ingropat unde spune el.
Controversa craniului

Deşi corpul nu i-a fost găsit niciodată, până nu demult se credea că un craniu descoperit în 1801 şi păstrat la Salzburg ar fi al lui Mozart. Legenda spune că relicva, căreia îi lipseşte mandibula, ar fi fost descoperită de un gropar care asistase, cu 10 ani mai devreme, la înmormântarea compozitorului. Groparul a susţinut că îşi notase locul unde fusese înmormântat Mozart şi că detaşase capul de restul scheletului când gropa comună a fost golită.
ADN-ul craniului (conservat din 1902 la Fundaţia Mozarteum) a fost comparat cu ADN prelevat din scheletele bunicii şi al nepoatei compozitorului. Pentru a face rost de aceste mostre, cele două corpuri au fost exhumate în 2004, provocând polemici aprinse în Salzburg. La începutul acestui an, rezultatele analizelor făcute de Walther Parson, de la Institutul de Medicină Legală din Innsbruck, la solicitarea televiziunii ORF, au arătat însă, "fără urmă de îndoială", că între cele trei persoane nu există nici o legătură de rudenie.

| Adorable3 a răspuns:

In pamantwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clier men

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cimitirul saracilor din Viena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Mozart a fost îngropat în cimitirul Sankt Mark din Viena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cimitirul Sankt Mark

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... nu se stie. Insa in ziua in care a murit, singurul prieten al lui, cainele sau Bull s-a asezat pe mormantul lui si se presupune ca acolo ar fi. Dupa cum arata si in filmul Amadeus, el a fost inmormantat intr-o groapa comuna cu alte persoane, deoarace nu avea bani pentru un sicriu propriu si o groapa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sebastinsazburg in cimitir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mozart a fost ingropat la Viena intr-o groapa de la marginea orashului impreuna cu saracii, deoarece muzica lui nu era inca cunoscuta si sotia nu avea bani ca sa-l ingroape normal...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mozart a fost ingropat la Viena intr-o groapa de la marginea orashului impreuna cu saracii, deoarece muzica lui nu era cunoscuta si sotia nu avea bani ca sa-l ingroape normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Secret : nu stie nimeni