| UnderPressure a întrebat:

Unde se stochează amintirile?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Memoriile pe termen scurt se stocheaza in hipocamp.Pe masura ce trece timpul, aceste memorii sunt transferate in neocortex, rezultand ca memoriile pe termen lung sa fie stocate in acesta, mai exact in zona anterolaterala a lobilor temporali.Aceste memorii pe termen lung (in special cele vizuale si auditive) sunt gestionate de amigdala cerebrala.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In subconștient

| RoCkKiD a răspuns:

In hipocamp, sunt niste formatiuni pe care le gasesti in lobii temporali si joaca un rol major in invatare si memorare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În memorie.

| darrio2007 a răspuns:

De obicei in memoria ta.

| NisipLaMare a răspuns:

Pe Hdd sau Stick.Pui pozele cu amintiri in Cloud.

| ReddY25 a răspuns:

Ar fi 2 variante de răspuns: 1.in memoria ta(creier) si cea de-a doua pe un card SSD sau sticklaughing

| EliLeli a răspuns:

In carduri de memorie.