| Ryppoe69 a întrebat:

Universul s-a format dupa creerea asa-numitului Big-bang?
Sau Big-bangul s-a format din materia universului?

Adica, e ceva de genul "ce-a fost primul? gaina sau oul?"

Ce a fost prima data? Big-bangul sau universul?

Răspuns Câştigător
| Netrider a răspuns:

Conform teoriei prima data a fost Big-bangul

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prima oara a fost o energie mica de tot mai mica un atom,proton,quark,acea energie sa extins cu o viteza incredibila vezi timpul lui plank, big bang inseamna extinderea materiei si a energiei in spatiu, tot ce exista in prezent e din acea extindere, nu sa mai creat energie, intrebarea e
1 cum a aparut acel mic quark, energie
2 ce a cauzat extinderea lui
din pacate nu stim inca

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nicio dovada pana acum care sa arate ca Universul ar fi existat inainte de Big Bang.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce este big-bang-ul? Nu cumva marea explozie din nimic? Atunci inseamna ca a fost intai explozia si apoi universul.

| BaDoX a răspuns:

Datorita Big Bangului s-a format totul si tot din cauza lui universul este inca in expansiune... datorita puterii uriase care a avut-o la acel moment.