| Schnitzel a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Dau fundita. Stiu ca nu e frumos ce fac, dar puteti explica cum aflu masa in grame a unui atom de ceva[H] si masa in grame a unei molecule de ceva[H2O]?sad

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Schnitzel, poti afla asta cunoscand notiunile de mol de atomi si mol de molecule. Intr-un mol de atomi intra un numar de atomi egal cu numarul lui Avogadro, adica 6, 023*10 la puterea 23 atomi. La fel se poate afirma ca intr-un mol de molecule intra 6, 023*10 la puterea 23 molecule. Cu semnul "*" simbolizez inmultirea.
Hai sa luam cazul tau concret.
Mase atomice rotunjite: pentru H este 1; pentru O este 16.
Masa molara a apei H2O este: 2*1 + 1*16 = 18 (g/mol).
Acum:
Daca 6, 023*10 la puterea 23 atomi de H cantaresc 1 g H
Atunci 1 atom de H va cantari x g H
x = 1*1/6,023810 la puterea 23 = 0, 1660302* 10 la puterea (minus 23) (g H).
Tot asa putem scrie:
Daca 6, 023*10 la puterea 23 molecule H2O cantaresc 18 g H2O
Atunci 1 molecula H2O va cantari y g H2O
Se obtine y = 18*1/6,023*10 la puterea 23 = 2, 9885439*10 la puterea (minus 23) (g H2O).
Asta e parerea mea.
Ma bucur daca te-am putut ajuta.

1 răspuns:
| muffy1 a răspuns:

Mda, google, banuiesc, dar un atom sau o molecula are greutate mult mai mica decat gramul, de miliarde de ori mai mica, si aici intra fizica quantica unde se aplica alte legi ale fizicii