| Justmeandmysmile a întrebat:

Va rog, ma ajuta cineva sa inteleg chestia aia cu ionul format la un element la chimie? Ca niciodata nu am reusit sa inteleg. Fundita!

Răspuns Câştigător
| InnocentSmile a răspuns:

Buna!
Noua doamna profesoara ne-a explicat in felul urmator:
Ionii se formeaza atunci cand un atom da [adica pierde] sau ia [adica castiga] electroni.
Atunci cand atomul da [pierde] electroni, se formeaza un ion pozitiv[ adica un ion bun mai pe inteles].
Atunci cand atomul ia [castiga] electroni, se formeaza un ion negativ [adica un ion rau].

ca sa intelegi mai bine iti voi da un exemplu:
Un om cand da ceva cuiva este un om bun [pozitiv], iar cand fura ceva de la cineva este un om rau [negativ].

2 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Ionii sunt atomi in care numarul electronilor nu este egal cu cel al protonilor, deci rezulta o incarcatura negativa(cand sunt mai multi e) sau o incarcatura pozitiva(cand sunt mai multi p)

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Laurikaa! Formarea ionilor are loc prin pierdere sau câştig de electroni. Ionii pozitivi se formeaza prin cedarea de electroni iar cei negativi prin acceptarea electronilor.
O zi cu zâmbet să ai!