| chelstone a întrebat:

Voi ce credeti poti avea contact cu lumea de dincolo in timp ce esti in moarte clinica sau coma? Unii zic ca au avut parte de asemenea experiente. Acum o sa va demonstrez ca este total aberant sa sustii o asemenea teorie:
Sa zicem ca X este in moarte clinica, dupa ce isi revine ne povesteste cum a vazut o lumina puternica si pe SF Petru. Un eventual contact cu lumea de dincolo il poti avea doar dupa ce se instaureaza moartea biologica. In momentul mortii clinice creierul tau inca functioneaza, chiar daca la parametrii redusi. Astfel incat daca sustii ca ai fost in lumea de dincolo asta ar implica faptul ca inima si creierul tau nu mai functioneaza deloc. In momentul in care creierul nu functioneaza, nu poti percepe nici o stare, cu atat mai putin sa o povestesti dupa ce iti revii (de cate ori ati visat anumite lucruri si a doua zi nu vi le mai aminteati sau faceati un efort considerabil pentru a va aminti visul?). Deci este total aberant sa spui ca ai vost in lumea de dincolo in timp ce erai in moarte clinica, moartea biologica nu este tot una cu moartea clinica in care functiile vitale ale organismului functioneaza la parametrii redusi fata de instaurarea mortii biologice cand nici o parte a organismului nu mai functioneaza absolut deloc.

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Sa mai vin cu o completare. Trupul este in viata pentru ca are sufletul. Sufletul anima trupul. Fara suflet, trupul nu se poate misca, nu are viata. In concluzie : trupul aflat in coma sau moarte clinica, inca mai are viata, deci sufletul inca mai este in trup.
Conform credintei crestine, cand sufletul paraseste trupul, acesta este mort (fara viata, fara suflare) si e luat si dus la judecata. Daca nu e asa, atunci pun intrebarea: Unde se afla sufletul in momentul cand trupul este in coma, si care inca mai traieste?

36 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Sunt de acord !

| m5789932 a răspuns:

Ori unii nu stiu sa citeasca intrebarea, ori : "ne dam si noi cu parerea" ca sa stie lumea ca inca mai traim.
Se vorbeste despre moartea clinica si despre coma, nu despre moartea trupului! Daca intrebarea era: "credeti ca poti avea contact cu lumea de dincolo, dupa ce mori" atunci problema era cu totul alta. Nu ati citit cu atentie intrebarea sau nu ati inteles intrebarea. Unii aiuresc total, sunt exact pe langa subiect.

| m5789932 a răspuns:

Intr-adevar Biblia este o colectie de carti. A nu se intelege gresit! Biblia nu este o singura carte, ci sunt mai multe, insa toate formeaza un totunitar, cuprinzand aceeasi idee, invatatura.
Pe langa aceasta, cartile care sunt cuprinse in Biblie, sunt reale, exista, sunt documente istorice veridice, si nu sunt povesti sau inventii. Doar cine nu vrea sa accepte dovezile arheologice si istorice (sau altele de acest gen) atunci nu vrea sa accepte aceasta carte Biblia, macar din punct de vedere istoric sau stiintific (sau cum vreti s-o luati) daca nu si invataturile din ea.

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Se pare ca tu aberezi mult mai mult. Citeste mai mult despre metmpsihoza si spirit. Iti recomand documentarul DMT:The Spirit Molecule, sper ca te va lamuri putin despre ce este vorba si iti zic ca creierul produce DMT cand este pe moarte sau cand doarme.

| ostea a răspuns:

Dacă ție nu ți sa întîmplat așa ceva, mai bine ai tăcea.

În fine, este părerea ta.

Eu te contrazic.

| Baby a răspuns:

Pff. si eu am auzit tot felul de povesti, si mi s-au parut ridicole. Mi se pare ca oamenii vor doar sa se dea in spectacol. Dar daca mori. si dupa te resusciteaza e o posibilitate sa se intample ce ai zis tu mai sus. Nu stiu... asta e parerea meabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ai demonstrat nimic, fiindca nu ai spus ceva ce nu stiam.e ceva aberant.parerea ta,luata de la altii,sau de pe net.dar ce crezi tu? dupa trairile,simtirile,temerile tale? chiar credeam ca o sa am parte de o revelatie si cand colo, hodoronc, tronc.demonstratia lui peste.