| chelstone a întrebat:

CONTINUARE. Voi ce credeti poti avea contact cu lumea de dincolo in timp ce esti in moarte clinica sau coma? Unii zic ca au avut parte de asemenea experiente. Acum o sa va demonstrez ca este total aberant sa sustii o asemenea teorie:

Sa zicem ca X este in moarte clinica, dupa ce isi revine ne povesteste cum a vazut o lumina puternica si pe SF Petru. Un eventual contact cu lumea de dincolo il poti avea doar dupa ce se instaureaza moartea biologica. In momentul mortii clinice creierul tau inca functioneaza, chiar daca la parametrii redusi. Astfel incat daca sustii ca ai fost in lumea de dincolo asta ar implica faptul ca inima si creierul tau nu mai functioneaza deloc. In momentul in care creierul nu functioneaza, nu poti percepe nici o stare, cu atat mai putin sa o povestesti dupa ce iti revii (de cate ori ati visat anumite lucruri si a doua zi nu vi le mai aminteati sau faceati un efort considerabil pentru a va aminti visul?). Deci este total aberant sa spui ca ai vost in lumea de dincolo in timp ce erai in moarte clinica, moartea biologica nu este tot una cu moartea clinica in care functiile vitale ale organismului functioneaza la parametrii redusi fata de instaurarea mortii biologice cand nici o parte a organismului nu mai functioneaza absolut deloc.

5 răspunsuri:
| chelstone explică:

Am sa incep prin a-i raspunde lui Wales, am cunastinte destul de bune si de biologie si de literatura, nu mai zic de geografie, fizica si chimie. Daca a fi olimpic la fizica si chimie este putin lucru pentru tine atunci nu stiu ce sa mai spun.
Este aberant sa-mi aduci ''dovezi'' dintr-o carte SF si sa mi le prezinti ca adevaruri, in orice alta carte ''sfanta'' din orice alta religie gasesti asemene paragrafe si bineinteles si acolo trebuie sa stii sa le interpretezi, nu-mi aduci nici o dovada palpabila, imi vorbesti mie de faptul ca eu nu am cunostinte de medicina iar tu imi dai ''dovezi'' din biblie? esti patetic si indoctrinat peste masura, va rog de atata timp sa-mi demonstrati neveridicitatea vorbelor mele si nu o face nimeni, veniti cu o demonstratie in care sa nu mai am ce argumenta si atunci este ok. Eu unul nu pot sa cred in ceva doar pentru ca asa simt cu fac altii, nu pot crede in povesti, si in celelalte religii unii cred doar pentru ca asa simt insa simturile nu demonstreaza nimic. Unii simt ca sunt urmariti o viata in treaga iar cand intorc capul nu-i nimeni. Simtul nu este tot una cu adevarul.

| chelstone explică:

Uite un om care a inteles despre ce vorbesc eu, bogdan 2010: ''Ori unii nu stiu sa citeasca intrebarea, ori : "ne dam si noi cu parerea" ca sa stie lumea ca inca mai traim.
Se vorbeste despre moartea clinica si despre coma, nu despre moartea trupului! Daca intrebarea era: "credeti ca poti avea contact cu lumea de dincolo, dupa ce mori" atunci problema era cu totul alta. Nu ati citit cu atentie intrebarea sau nu ati inteles intrebarea. Unii aiuresc total, sunt exact pe langa subiect.

Sa mai vin cu o completare. Trupul este in viata pentru ca are sufletul. Sufletul anima trupul. Fara suflet, trupul nu se poate misca, nu are viata. In concluzie : trupul aflat in coma sau moarte clinica, inca mai are viata, deci sufletul inca mai este in trup.
Conform credintei crestine, cand sufletul paraseste trupul, acesta este mort (fara viata, fara suflare) si e luat si dus la judecata. Daca nu e asa, atunci pun intrebarea: Unde se afla sufletul in momentul cand trupul este in coma, si care inca mai traieste?''

| chelstone explică:

Iar afirmatiile de genul: ''astea sunt minuni'' duc mai mult spre paranoia

Răspuns utilizator avertizat
| Amaa1817 a răspuns:

Sf Petru ce treaba are el. Si nu vede lumea de dincolo ci viseaza un lucru care ii place pacientului foarte frumos de exemplu un camp cu floricele sau esti balerina sau...