| Xenoverse a întrebat:

Voi mai credeti in Dumnezeu?
Eu nu! Am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, de ani buni ma tot rog la dumnezeu sa imi gasesc un loc de munca sau sa castig 10.000 lei la pariuri sportive si acestea rugăminți nu s-au îndeplinit nici acum, si de asta am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, acum sunt un simplu om care nu mai crede in superstitii, voi ce părere aveți?

79 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Nu poți fi sclavul Bogăției și prieten cu Dumnezeu. Banii sunt un dușman al lui Dumnezeu.
Rugăciunea trebuie să vin din inimă și să reprezinte mumțumirile tale, nu rugăciuni scrise de zeci de rânduri. La final mulțumește-i pentru sacrificiul făcut căci și-a dat Fiul să fie omorât. Analizează rugăciunea Tatăl nostru. Meditează la cuvintele rugăciunii.
Presupunând că Dumnezsu nu există, cum explici tot ceea ce există?

| raMLesS a răspuns (pentru wpetterssone):

"Nu poți fi sclavul Bogăției și prieten cu Dumnezeu."
Sclavul bogatiei cica... e grav.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Conform noului testament scopul crestinului este viata de apoi, cel care se ingrijeste de viata asta nu va avea parte de viata de apoi, dati toata averea celor saraci, nu poti sluji lui dumnezeu si lui satana = banului =se refera acest verset, nu uita de camila si acul

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Pai si daca e asa, Daniel de ce nu-mi da mie averea lui?

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Ca sunt niste ipocriti,toate religile, sectele, un crestin care are ca scop ziua de maine nu are ce cauta in imparatia domnului, uitati-va la pasarile campului se ingrijeste ele de ziua de maine? cei care aduna bogati pe pamant nu vor avea parte de bogati in viata de apoi si de iadul vesnic, sectancti modifica aceste verste, cotizatia de 10% intrarea in rai

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Plina parcarea de masini de lux si cica ei sunt pe placul lui iisus, iisus era sarac, fara familie =ca cica mi-a spus un user ca sunt prost ca nu am familie nici iisus nu avea, iisus nu avea un loc de munca traia de pe o zi pe alta, era tamplar dar nu scrie in biblie daca lucra in timpul liber sau daca avea asa ceva, dupa botezul la 30 de ani sa ocupat doar de misiunea lui, traia doar cu ucenici lui, nu isi ura aproapele, nu il judeca

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Daca era tamplar inseamna ca era cel mai bun tamplar din lume, deci avea la bani si la femei nebunu... mai ceva ca mine.

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Iisus era o combinatie intre Bill Gates si eu.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

A murit virgin pacatosule, conform evangheli lui marcu, celor apocrife cica avea sotie cum avea orice rabin

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Va cam asemanatati cateodata la incapatanare, credeti ca doar voi detineti adevarul absolut

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt Iisus Cristos si sunt intrutotul Dumnezeu.
Daca nu ma crezi, deschide usa.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Asta e ca versetul eu bat la inima ta imi raspunzi sau intri in iadul vesnic

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca stii? laughing
Ce parere ai despre versetul crede si nu cerceta?

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Nu exista

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Stiam.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Desi iisus spune ferice de cei care nu au vazut dar au crezut, deci credinta nu cere stiinta

| Nemessys a răspuns (pentru wpetterssone):

,,Banii sunt un dusman al lui dumnezeu " atunci ce cauta in biserica? laughing Si nu ma refer doar la 10 bani, 1 leu, 2, 10 ci la sute de mii de euro. laughing

| wpetterssone a răspuns (pentru Nemessys):

Aceia sunt reprezentanții banilor sau ai religiei din care faceți parte.
Am auzit un proverb: Fă ce spune nu ce face preotul.
Deci ia aminte la acestea.
Ce exemplu dau preoții, dacă ei nu respectă aceste reguli.

| EcceHomo a răspuns:

Ai devenit jansenist, şi este de înțeles când vezi cum te fură toți. Zece mii de lei, pentru un Dumnezeu bun, nu e mare lucru.Insă pentru un om care nu-şi doreşte decât să aibă către cine să-şi trimită iubirea, este ceva.
Iubirea se poate cumpăra!happy

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Iubirea ta cat costa?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca Dumnezeu să mă iubească, am sacrificat un miel şi-un vițel.
Pentru ca eu să îl iubesc pe el, mi-a dăruit ceea ce i-am cerut în ziua jertfei.

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Sanii mai mari? fund bombat?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Nu,pe astea le-am obținut singură, la sală.happy

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Atunci ce ai cerut?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Nu aş vrea să discutăm acest aspect.happy

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Imi imaginez, ok

| AlexDarius3 a răspuns:

Lol, chiar asa mult se poate castiga la pariurile sportive :O? Pacat ca sunt minor sad.

| AlexDarius3 a răspuns:

Boss, esti gay? ca zice in nume "suntunsmecher" nu "suntosmechera: big grin

| raMLesS a răspuns (pentru AlexDarius3):

Nu dar imi place sa fac misto de oameni laughing

| Quassaar a răspuns:

România dulce lipsă de 2mil de oameni mana de lucru, chiar nu găsești nimic care să te satisfacă? Apoi daca te-ai rugat doar pentru 10.000 de lei. Dumnezeu nu se încurcă cu sume atât de mici.☺️

| 1231242 a răspuns (pentru Quassaar):

Salutări!

De unde ai scos numărul ăla?

| Quassaar a răspuns (pentru 1231242):

Salut! De unde? Din statistici...le poți găsi peste tot in presa audio-vizuala.

| Xenoverse explică:

In gura i-o bagi la m**a.

| Savas10 a răspuns:

Da, cred.
Te rogi la Dumnezeu, dar tu faci tot ce isi sta in putinta sa gasesti un loc de munca sau astepti sa iti pice din cer? Si in ce fel te-ai rugat? Inainte de interviu ziceai "Doamne ajuta" si gata, ce-o fi o fi? Nu stiu ce sa zic pentru ca situatia fiecaruia e diferita, dar mie Dumnezeu imi deschide toate usile, si poate dureaza unele, dar la final ceea ce am e minunat. Eu zic sa nu iti pierzi credinta pentru ca nu ai un loc de munca, intai multumeste pentru tot ce ai, daca ai sanatate, poti merge, poti vorbi, poti sa vezi, sa auzi, sunt lucruri mari, crede-ma. Multumeste pentru tot ce ai si asteapta cu credinta, dar in acelasi timp, fa si tu tot ce poti ca sa iti gasesti un loc de munca. La pariuri nu cred ca se baga Dumnezeu.

| Vreausapot a răspuns:

La Dumnezeu nu ceri lucruri materiale. Lui Dumnezeu ii ceri sanatate si fericire nu sa castigi tu la pariuri

| Ge04rge a răspuns:

Trebuie sa fii credincios, Dumnezeu te ajuta doar la NEVOIE, du-te la biserica, impartaseste-te, spune-i preotului pacatele tale etc...