| anonim_4396 a întrebat:

Voi mai credeti in Dumnezeu?

In fiecare seara ma rog la el ca sa imi dea o putere in care pot sa prevad rezultatele la fotbal si sa pot castiga la pariuri, dar nu mi s-a indeplinit dorinta si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista.

Poate ma credeti nebun, dar uneori am si dreptate.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, fantezista si absurda buna pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Daca ar exista un zeu atotputernic si nemuritor, atunci acela nu ar avea nevoie de nimic. Nimic din ce ar face sau nu ar face el sau altcineva nu i-ar fi de folos, pentru ca e atotputernic si nemuritor. In conditiile astea omul pentru el ar avea valoarea zero. Nimic din ce face omul nu ar fi de interesul zeului. Deci zeul nu ar fi interesat de om sub nici o forma, nu l-ar interesa ce face omul, ce mananca, cum se inmulteste, ce povesti mai citeste sau ce ritualuri primitive mai face, daca moare sau daca mai traieste. Un asemenea zeu nu ar iubi omul, nu l-ar ajuta, nu l-ar rasplati sau pedepsi pentru ca nu are de ce. Doar in povesti primitive si absurde zeul e iubitor si interesat de om.

35 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca Dumnezue sa-ti indeplineasca dorintele, nu trebuie doar sa-i ceri, trebuie sa-i si oferi: credinta, mers duminica de duminica la toate slujbele de la biserica, tinut toate posturile de peste saptamana si an, respectat canoanele bisericesti samd.
Unicul lucru pe care nu-l vei primii niciodata de la Dumnezeu, este castigul la jocurile de noroc!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Esti norocoasa ca nu pot sa-ti dau nefolositor la raspunsul tau.

| mihai69 a răspuns:

Sau poate că mult mai mulți ca tine se roagă, dar pentru alte rezultate și El nu poate mulțumi chiar pe toată lumea. Așadar alege majoritatea, nu pe tine. La asta te-ai gândit?
Eu nu mă rog la Dumnezeu pentru nimic; îi mulțumesc în schimb pentru orice. Și pentru ce îmi dă, și pentru ce nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe acelasi principiu s-ar putea ruga cineva la o eventuala ploaie cu meteoriti si... ar putea sa cauzeze dezastre. Iar pentru ca suntem egali... ar trebui sa indeplineasca si dorinta lui, nu? thinking

Dar raspunsul este ca da happy

| T0T a răspuns:

Un Dumnezeu care ți-ar îndeplini astfel de dorințe tocmai ție ar fi retardat. Fii fericit că un astfel de Dumnezeu nu există.

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles.

| Frank51 a răspuns:

Cred într-un echivalent, dar nu așa cum este stipulat în Biblie. Cred într-un lucru care nu are nicio obligație față de nimeni.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeul-amuletă care sa-ti stea la dispozitie si sa iti dea orice prostie îi ceri nu exista. În schimb exista un altfel de Dumnezeu, unul care vrea sa-ti dea ceva infinit mai valoros decat prostiile pe care le ceri și acel ceva e îndumnezeirea si viata in Sfanta Treime.

| untu a răspuns:

Nu te ai rugat cum trebuie, dar de ce ai cerut sa va dea harul previziunii la pariuri si jocuri de noroc! Dumnezeu nu-ti da bani asa usor castigati din nemunca! Mai bine sa ceri un ajutor in cautarea unui loc de munca, sa reusesti sa capeti ceva de lucru si incepi sa castigi bani! Nu este usor sa castigi bani, ci sa castigi bani cu sudoarea muncii! Toate pariurile sportive si jocurile de noroc sunt aranjate si masluite ca sa poata trisa jucatorii si sa toace toti banii munciti dand falimentul bugetului familiei tale! Iti spun eu din experienta!

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista Dumnezeu -_-

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, eu încă mai cred în Dumnezeu pentru că EL e singurul care ne mai ține în viață aici pe pământ.
Dumnezeu e mare și are grijă de toți.

| dinaprilie a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Sa ne explici si noua cu cuvintele tale de ce acest dzeu permite "orori" inca din frageda pruncie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru dinaprilie):

Dumnezeu e mare asa ca prefer sa nu COMENTEZ.

| Werrich a răspuns:

Daca vrei sa castigi din pariuri fa-ti o casa de pariuri.

| StrongHeart a răspuns:

Tu te rogi la Dumnezeu si iti raspunde dracul laughing

| LordCristobal a răspuns:

Mai nu te poti ruga la Dumnezeu ca sa castigi la pariuri.La divinitate trebuie sa te rogi pentru sanatate, pace sau binele comun al planetei.

| Legion7X a răspuns:

Există, dar nu-i conditionat.

In schimb diavolul este condițioanat: Să pui mai mult la pariuri, să te droghezi mai mult, sa strângi mai mult ca apoi să devii un arogant și infatuat, să înjuri mai mult. Oamenii întodeauna îl pun pe Dumnezeu vinovat, dar uită că există și latura întunecată, care arată strălucire și trufie.

| dinaprilie a răspuns:

Dzeu asculta toate rugamintile doar ca uneori raspunsul este nu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Te rogi pentru lucruri rele!

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

De cand pariurile sportive sunt un lucru rau?

| TheStrategist a răspuns (pentru anonim_4396):

Dintotdeauna sunt un lucru rău. Sunt bani nemunciți. Te bazezi doar pe noroc.

| anonim_4396 explică (pentru TheStrategist):

Explica si mi-e de ce pariurile sportive sunt un lucru rau?

Nu stiu ce vezi tu la jocurile de noroc ca sunt atat de rele.

| DonEduardo a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu. El n-o sa stea sa ajute dependenți de pariuri ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce cota iti trebuie azi? iti dau eu un bilet paralel cu ce bagi tu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai cont de Telegram si postezi biletele acolo, atunci ma alatur grupului tau daca n-ai inseamna ca esti un tepar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu ce te tepuiesc eu pe tine? ce suma de bani ti-am cerut pentru ce joc eu azi?
ai zis nu ma ajuta Dumnezeu sa castig la pariuri.
ti-am dat ce joc eu azi si maine (adica cat ma ajuta pe mine Dumnezeu) poate iti iese, eu castig des.
bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CITESTE AICI :
Baschet:
Munchen - monaco CM1
Joventut- Lokomotiv - CM1
Philadelphia - charllote CM1 (asta apare pe lista de maine ca e la noapte la 2)
ai cota 3.50
pune 100 lei si iei 300lei
sau cat vrei tu sa iei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred în Dumnezeu, în schimb eu ma rog să se găsească odată un tratament pentru mama diagnosticată cu cancer. De trei luni imediat încercăm să aflăm gradul care se află cancerul și nu putem din cauza birocrației și greșelilor care se fac în sistem. Și listelor de așteptare imense, apoi investigație in orașul natal într-un aparat în care nu a încăput fiind prea supraponderală. Și nimeni, cu toate ca a fost văzută cu 1 lună inainte, nu a spus ca posibil sa nu încapă. Apoi să sun la altă clinică cu aparat mai performant, care se află la 450 km de noi, dar și acolo te selectează la kg precum bagajul de cală cu toate ca aparatul suporta mai multe kg. Dar cică asa a recomandat producătorul "sa nu pună mai mult de x kg" pentru că se strică aparatul. Gras sa fi în tara asta și bolnav, ca ești muritor de rând. Acum am programat o investigație la București într-un aparat, sa zicem, în care ar încăpea. Mama zice ca, dacă nu încape, își așteaptă moartea. Pentru ca în România, dacă ești gras, nu poți beneficia de investigații performante și tratament pe măsură.
Tu vrei sa câștigi bani la pariuri crezând că asta aduce fericire. Dacă nu ai sănătate, e cam degeaba. Roagă-te sa nu te îmbolnăvești ( sau cineva drag ție) și nimeni sa nu te bage în seamă. Să fii doar tu cu tine, fără ajutorul altor rude și să duci singur greul. În cazul meu nu am la cine apela, familia nu ne ajuta, frații au fugit, tata e mort, celelalte rude sunt avare doar după bani. Prieteni? Și cel mai bun prieten și-a arătat fata adevărată acum, la greu. Asociațiile care sprijină bolnavii de cancer sunt lângă tine doar când te apuca durerea, cu pastile și tratament.
Dar un sfat, unde sa mergi, ce sa faci, absolut nimeni nu este lângă tine. Unde sa mergi, cui să spui, cine te înțelege? Oamenii sunt cu specificul ridicat din umeri.
Vrei bani? Roagă-te la El sa nu îți dea viata pe care o am eu ( și pe care am avut și înainte - greu, dar am răzbit), viața pe care o are mama în prezent și a altor oameni aflați la necaz.
Ca asa e viata, îți trage câte o palmă încât nici nu mai știi cum sa te ridici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cred, am crezut și voi crede 'till the end!

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns:

In primul rand, sa zicem ca sunt agnostica. Dar spre deosebire de multi crestini, am citit Biblia.

In primul rand, daca te rogi pentru bani nemunciti, ar fi culmea sa ti se raspunda la rugaciuni. Imagineaza-ti ca toata omenirea ar face asta, n-ar mai munci nimeni si ne-ar pica mancare din cer... Banii nemunciti sun un lucru rau conform religiei, singurele exceptii fiind cand iti dedici toata viata lui Dumnezeu ca si calugar, pustnic, etc. sau daca esti foarte sarac si ai nevoie sa cersesti.

In al doilea rand, ar fi culmea ca toate rugaciunile sa fie indeplinite. Daca le-ai strange pe toate, o gramada ar fi complet opuse. Gandeste-te ca joaca un meci Romania cu o alta tara, romanii se roaga sa castige romanii, strainii ca sa castige strainii, n-au cum sa fie toti fericiti.

In al treilea rand, conform religiei crestine, este evident ca nu vor fi indeplinite toate rugaciunile. Nici chiar cele vitale, cand te rogi pentru sanatatea sau viata cuiva. Pamantul nu este Raiul, este teritoriul unde au fost trimisi oamenii sa traiasca si sa se chinuie, nu sa le pice tot, nu sa fie scutiti de suferinta.

Apostolii nu si-au pierdut credinta nici cand au fost omorati cu pietre sau arsi de vii. Avand in vedere filozofia crestina, cum ca mai multa suferinta nu face decat sa-si deschida si mai tare usa spre Raiul mult promis, ar fi ilogic sa-si pierzi credinta ca nu iti sunt indeplinite rugaciunile. Se specifica de multe ori in Biblie ca Dumnezeu te incearca in credinta, si nu trebuie sa ti-o pierzi indiferent cate suferinte incerci.

Poti sa iti pierzi credinta, de exemplu, daca analizezi Biblia si vezi cate neconcordante exista in ea. Sau cate asemanari suspecte sunt intre povestile de acolo si alte mituri mai vechi ale altor popoare (greci, egipteni, sumerieni etc etc). Sau cate goluri istorice sunt, desi exista cateva fapte istorice reale descrise acolo.

| Yohei a răspuns:

Raspunsul meu este NU. Eu am avut alte rugaciuni la el, cand eram in spital, ma rugam la el sa pot vedea din nou cu ochiul drept, ma rugam la el sa vindece boala mamei, ma rugam la el sa-mi dea un semn, orice semn, sa ma faca sa stiu ca e cu mine oriunde ma duc. Si ce crezi? Nu s-a intamplat nimic. Toate astea m-au facut sa-mi pierd credinta in el si sa-mi dau seama ca noi am aparut altfel pe acest pamant, si nu exista un asa numit CREATOR al pamantului sau a omenirii.Asa ca, daca unii imi comenteaza cu hate, am un lucru sa va spun : Daca Dumnezeu poate face orice, spuneti-i sa-si faca aparitia!

| Celcestietot a răspuns (pentru Yohei):

Speranta ar trebui sa moara ultima, nu happy? Priveste partea si mai proasta, unii se nasc fara ambii ochi, ori nu vad cu ei s-a.m.d., tu poti merge inainte. Eu zic sa mai incerci.