| mentholinks a întrebat:

Daca exista Dumnezeu, sa castig astazi la pariuri. Ce credeti, voi castiga? Va da Dumnezeu acest semn?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Si eu cindva am cerut ca semn ca exista sa o convinga pe fata cu care vorbeam sa ies cu ea la discoteca. Nestiind ca pe Dumnezeu cu siguranta nu Il vei gasi in discoteci. Si, in consecinta, nu am iesit cu acea fata. Dar asta nu inseamna ca nu exista. Ci doar ca am cerut eu ceva ce nu trebuie. E ca si cand mi-ai cere mie sa imi urc bicicleta pe un mijloc de transport in comun, ea e facuta sa ma care pe mine, nu eu sa o car pe ea. Oricit mi-ai cere, n-o voi face. Si la Dumnezeu e la fel, oricit i-ai cere ceva ce nu ii place, nu vei primi, dar lipsa unui raspuns in acest caz nu inseamna ca El nu exista.
Eu am ajuns sa cred pentru ca L-am testat acolo unde chiar El pretinde ca va raspunde. Si, in 25 de ani, aproape de fiecare data a raspuns, iar cand nu a facut-o, mai apoi am inteles de ce, pentru ca au fost motive pentru care sa nu fii primit raspuns.

| danay72 a răspuns:

Nu,Dumnezeu răspunde la rugăciuni care au legatura cu vointa divină. 1Ioan5:14

| Mclaren12 a răspuns:

Pai nu exista zeul evreilor. Pana si ei stiu asta.

| mentholinks explică (pentru Mclaren12):

Atunci un zeu care exista.

| Mclaren12 a răspuns (pentru mentholinks):

Alt zeu care există nu este omnipotent astfel încât să-și miște un fir de păr omnipotent ca să câștigăm noi la pariuri. Asta este o invenție e evreilor.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu il ispiti pe Dumnezeu!

| udrescuf a răspuns:

Da vei castiga la pariuri daca crezi cu adevarat in Dumnezeu.

| Mașka98 a răspuns:

Este bine ştiut faptul că jocurile de noroc alimentează în oameni lăcomia. Iată numai unul dintre aspectele de care creştinii trebuie să ţină cont, întrucât Biblia spune că „cei lacomi" nu vor moşteni Regatul lui Dumnezeu, arătând, de asemenea, că aviditatea este o formă de idolatrie. — 1 Corinteni 6:9, 10; Coloseni 3:5.

În plus, jocurile de noroc încurajează egoismul şi un spirit nesănătos de competiţie, o puternică dorinţă de a câştiga. Apostolul Pavel a dat în acest sens următorul avertisment: „Să nu devenim egotişti, luându-ne la întrecere unii cu alţii, invidiindu-ne unii pe alţii" (Galateni 5:26). Totodată, jocurile de noroc alimentează în unii oameni o încredere superstiţioasă în noroc. Jucătorii cultivă tot felul de superstiţii, sperând să influenţeze norocul în favoarea lor. Cazul lor ne aminteşte de israeliţii infideli care ‘pregăteau o masă Norocului şi umpleau un pahar cu vin amestecat în cinstea Soartei’. — Isaia 65:11.
Avand in vedere aceste lucruri si faptul ca Dumnezeu uraste pariurile, jocurile de noroc, chiar crezi ca ti-ar da vreun semn?
Adica cum vine asta? Faci ceea ce lui Dumnezeu nu-i place si astepti sa te binecuvanteze? E absurd.

| Nicu3000 a răspuns:

Sigur vei castiga, conditia e sa pariezi pe toate variantele posibile!

| Apathy666 a răspuns:

Nu, ca D-zeu asta baga si el la pariuri si vrea sa iti ciordeasca banii.

| Enache_Iustin_1998 a răspuns:

Nu cred, vorba aia, D-zeu nu se baga la jocuri de noroc