| radu_vasile a întrebat:

Voi va puteti controla visele? Cum sa o fac si eu? Merge chiar daca am vise de foarte scurta durata, 1-2 secunde?

2 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Ia-ti un carnetel si pune-l langa pat. In fiecare dimineata cand te trezesti, primul lucru pe care sa-l faci e sa-ti scrii visul. Cu timpul o sa-ti dai seama ca visezi de fapt mai mult. Exista multe metode prin a intra in vise lucide, una care pare foarte simpla e ca atunci cand esti in vis sa te uiti la maini, daca ti le vezi de acolo poti explora lumea viselor. Alta metoda ar fi sa-ti repeti in fiecare seara pana adormi "ma trezesc in vis", iar la un momentdat o sa fii in vis si o sa vezi ca esti treaz in el (am citit intr-o carte asta). Alta metoda e sa faci Shavasana inainte de somn( gasesti pe Youtube video-uri cu ghidare chiar), sa nu mananci cu cel mult o ora inainte de somn si sa nu mai folosesti tehnologie cu vreo jumatate de ora inainte sa te pui in pat (gen filme, seriale, jocuri, navigare pe net). In rest cauta pe google "lucid dreaming", sau vise lucide. Nu-ti pot spune ca metoda x functioneaza dupa cateva nopti, am intalnit persoane care au incercat vreo 2 saptamani faza cu spusul de trezire in vis si am intalnit si oameni care doar dupa 2 nopti au reusit asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut acum cateva luni un vis lucid, gen mi-am dat seama ca sunt in vis si faceam gandeam liber ca si cand as fi treaz, dar nu a durat foarte mult.Pai ce am facut? In aceea seara am citit intamplator un articol despre vise lucide, si am adormit cu ideea asta in cap.